Dvadeseta obljetnica uvođenja schengenskog prostora

Na današnji dan prije 20 godina pet zemalja članica EU-a ukinulo je granične kontrole na zajedničkim granicima, čime se počeo provoditi schengenski sporazum potpisan deset godina ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Belgija, Luksemburg, Nizozemska, Francuska i Njemačka ukinule su granične kontrole na međusobnim granicama 26. ožujka 1995. godine, stvoriviši jedinstveni prostor bez unutarnje granične kontrole i sa zajedničkim pravilima za ulazak u taj prostor na njegovim vanjskim granicima.

Uslijedilo je to nakon što su tih pet zemalja 14. lipnja 1985. godine potpisale sporazum u malom luksemburškom mjestu Schengenu, točnije na brodu na rijeci Moselle, koja prolazi kroz Schengen.

Schengenski prostor se postupno širio da bi danas uključivao 22 zemlje članice EU-a te četiri nečlanice: Norvešku, Island, Švicarsku i Lihteneštajn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska spremna za postupak Schengenske evaluacije

Prije dva tjedna hrvatska je Vlada predala izjavu o spremnosti za početak postupka Schengenske evaluacije Europskoj komisiji, koja je najavila da će prvi evaluacijski posjet uslijediti tijekom 2016. godine.

Procjena tehničke spremnosti obično traje oko godinu dana, a nakon što dobije pozitivnu ocjenu o spremnosti, Hrvatska još mora dobiti političku suglasnost zemalja članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je članica s najdužom vanjskom kopnenom granicom – njezina granica sa Srbijom (325 km), Bosnom i Hercegovinom (1.001 km) i Crnom Gorom (22 km) ukupno je duga 1.377 kilometara i duža je od granica koje ima Finska (1.340 km) i Grčka (1.248 km).

Hrvatska od prvog dana članstva u EU-u provodi sva schengenska pravila. Pripreme za ulazak u Schengen iziskuju znatna financijska sredstva, a dobar dio troškova pokriva Europska unija. Prije ulaska u EU-u Hrvatska je primjerice imala jednog policajca na dva kilometra granice, a ulaskom u Schengen imat će dva policajca na jedan kilometar. Ukupno će za funkcioniranje schengenske granice biti potrebno oko pet tisuća ljudi.

Europska komisija ni na koji način ne želi da se Schengen dovodi u pitanje, ali da bi se sačuvao namjerava uskoro predložiti jačanje kontrola na vanjskim granicama schengenskog prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.