Dvije trećine Britanki spolno uznemiravano na javnim mjestima

Dvije trećine Britanki spolno je uznemiravano na javnim mjestima, a više od trećinu doživjelo je neželjeno spolno dodirivanje, prema internetskom istraživanju objavljenom u utorak, na Međunarodni dan žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za djevojke u dobi između 18 i 25 godina uznemiravanje je čak i češće, 85 posto prijavilo je neželjeno spolno uznemiravanje, a gotovo pola njih bile su žrtve neželjenog spolnog dodirivanja, pokazuje istraživanje Koalicije za zaustavljanje nasilja prema ženama (EVAW).

“Spolno uznemiravanje je svakodnevno iskustvo s kojim se žene i djevojke uče nositi”, rekla je izvršna direktorica EVAWA Sarah Green i poručila “vrijeme je da se stvari promijene”.

“Žene bi trebale slobodno živjeti svoje živote bez prijetnje uznemiravanja i nasilja, ne da planiraju i sužavaju izbore kako se ne bi osjećale ugroženo”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od četvrtine žena koje su iskusile neželjenu spolnu pozornost i dodirivanje imale su manje do 16 godina kada su to prvi put doživjele, a više od tri četvrtine bile su mlađe od 21 godinu.

Većina žena rekla je da bi željela da netko intervenira kada dožive neželjeno spolno dodirivanje na javnom mjestu, ali samo jedna od deset žrtava rekla je da je netko intervenirao kada se to dogodilo.

Kao preventivne mjere, žene su rekle da bi željele vidjeti više dežurnih policajaca na ulicama, bolju gradsku rasvjetu, više službenog osoblja u javnom prijevozu i kampanje kojima bi se druge ljude potaknulo da interveniraju u takvim situacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska vlada objavila je Strategiju borbe protiv nasilja nad ženama i djevojkama u utorak na 8. ožujka, Međunarodni dan žena, a cilj je iskorijeniti spolno uznemiravanje “u svim oblicima” do 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.