EK formalno odobrila 36 milijardi eura za oporavak Poljskoj, ali i dalje radi pritisak zbog reforme pravosuđa

Von Der leyen
Foto: fah

Predsjednica Europske komisije pokušala je uvjeriti ljutite europske zastupnike da Poljska neće dobiti sredstva za gospodarski oporavak od COVID-a prije nego što poduzme mjere za ponovno uspostavljanje “neovisnih sudova”, nakon što je službeno otključala novac prošlog tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog tjedna je Ursula von der Leyen podlegla pritisku nekih država članica Europske unije da nagradi Poljsku za smještaj izbjeglica koje bježe od rata u Ukrajini, i to nakon što je Poljskoj godinu dana bilo uskraćeno financiranje iz fondova EU s tvrdnjom da je Varšava nanijela štetu demokraciji.

Ona je na sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu u utorak rekla: “Nikakav novac neće biti isplaćen sve dok se te reforme ne poduzmu.” Mislila je na zahtjev Bruxellesa da Poljska ukine navodno sporni disciplinsku komisiju za suce, prenosi Reuters. Riječ je o 36 milijardi eura.

>Poljski ministar pravosuđa: Ne priznajem i nikada neću priznati presudu Europskog suda pravde

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od uvjeta za isplate koji je EK postavila bio je da Varšava općenito mijenja svoju disciplinsku komisiju, uključujući i osiguranje da ne kažnjava suce koji traže pojašnjenja od Europskog suda pravde (ECJ). isto tako, EK traži reviziju slučajeva sudaca koji su do sada sankcionirani.

EU se protivi poljskoj reformi pravosuđa od 2018.

Europska unija putem svojih sudova već godinama nastoji natjerati Poljsku da odustane od vlastite reforme pravosuđa.

Naime, 2018. godine poljska vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) preuzela je putem izmjena zakona i smjena dužnosnika de facto kontrolu nad pravosuđem, uključujući Ustavni sud i tužiteljstvo, koje je odgovaralo ministru pravosuđa, a sve kako bi lustrirali suce iz komunističkog sistema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za EU je tada najspornija mjera bila ona koja bi prisilila više od trećine sudaca Vrhovnog suda da odu u mirovinu osim ako im predsjednik Andrzej Duda ne odobri produljenje mandata.

U srpnju 2018. 22 suca Vrhovnog suda, skoro jedna trećina ukupnog sastava, bili su prisiljeni na ranije umirovljenje, no neki od njih to su odbili. U konačnici, Poljska je stopirala reformu pravosuđa no s njom je ponovno krenula nakon što je 2019. godine stranka Pravo i pravda trijumfirala na europarlamentarnim i parlamentarnim izborima. Unatoč tome, došla je pandemija koronavirusa i kriza prouzrokovana zatvaranjem zemalja zbog nje, pa je EK iskoristila priliku kako bi Poljsku ucjenjivala milijardama za oporavak u zamjenu za odustajanje od reforme pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.