EP traži zatvaranje kampova za ‘preodgoj’ u komunističkoj Kini

Foto: fah

Europski parlament je u četvrtak usvojio rezoluciju kojom traži zatvaranje kampova za “politički preodgoj” u Kini te prestanak prakse masovnog proizvoljnog pritvaranja etničkih i vjerskih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kojim sve državama u svijetu i danas vlada komunizam?

Želi li kineska bogatašica kupiti zgradu u Kumrovcu iz ‘poštovanja prema Titu’?

Parlament dijeli zabrinutost zbog sve represivnijeg režima s kojim se u Kini suočavaju brojne vjerske i etničke manjine poput kršćana, Ujgura i Kazaha u autonomnoj regiji Xinjiangu te Tibatanaca, a stanje se “ubrzano pogoršava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament “poziva kinesku vladu da odmah prekine praksu proizvoljnih pritvaranja pripadnika ujgurske i kazaške manjine te Tibetanaca bez ikakve optužnice, suđenja ili osude za kazneno djelo, da zatvori sve kampove i pritvorske jedinice te smjesta i bezuvjetno pusti na slobodu pritvorene osobe”, stoji u tekstu rezolucije.

Prema podacima UN-a, do milijun pripadnika Ujgura, muslimanske manjine u pokrajini Xinjiang na krajnjem zapadu Kine, zatvoreno je u kampovima za “politički preodgoj”.

Navodi se također da Kina provodi kampanju protiv kršćana, da se uznemiravaju i pritvaraju kršćanski pastori i svećenici te da se prisilno ruše crkve, što Europski parlament osuđuje i traži zaustavljanje takve prakse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europarlamentarci su također usvojili rezoluciju kojom su osudili uvođenje smrtne kazne kamenovanjem za homoseksualni spolni odnos, izvanbračni spolni odnos i pobačaj. Pozvali su Brunej da povuče Šerijatski zakon i poštuje međunarodno pravo.

Rezolucijom se poziva Europsku službu za vanjsko djelovanje da razmotri mjere za kažnjavanje kršenja ljudskih prava koje bi uključivale zamrzavanje imovine i zabranu izdavanja viza.

U srijedu su neki europarlamentarci optužili brunejske službenike za lobiranje uoči glasanja o rezoluciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EP je donio i rezoluciju kojom je osudio nasilje protiv opozicije u Kamerunu i uhićenje političkog vođe Mauricea Kamptoa. Zastupnici su zatražili potvrdu Kameruna, kojim od 1982. vlada predsjednik Paul Biya, da neće tražiti smrtnu kaznu za prosvjednike. Također, pozvali su na osiguravanje slobodnih i transparentnih izbora, nakon što su izbori 2018. bili održani uz nepravilnosti.

“Europska unija može nešto učiniti. Moramo iskoristiti prednosti koje imamo u političkom smislu kroz programe potpore razvoju kako bismo poboljšali zaštitu ljudskih prava u Kamerunu“, istaknula je na plenarnoj sjednici hrvatska zastupnica Željana Zovko (HDZ/EPP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.