(FOTO) Plenković i glavni tajnik Vijeća Europe puni hvale za tu organizaciju

Foto: Fah

Hrvatski premijer Andrej Plenković i glavni tajnik Vijeća Europe Thorbjorn Jagland istaknuli su u utorak u Strasbourgu važnost te paneuropske organizacije za demokratski i pravni poredak na europskom kontinentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Politička trgovina: Ako HDZ uputi Istanbulsku u Sabor, SDP će podržati Plenkovića u kandidaturi za EK?

Plenković u utorak boravi u Strasbourgu u posjetu Vijeću Europe, najstarijoj paneuropskoj organizaciji koja okuplja 47 država. Hrvatski premijer svoj je posjet započeo susretom s predsjednicom Parlamentarne skupštine Liliane Maury Pasquier, a nakon toga sastao se s glavnim tajnikom Jaglandom.

Glavni tajnik Vijeća Europe rekao je nakon susreta da se ne slaže s ocjenama da opada utjecaj Vijeća Europe.
“Naprotiv, uloga Vijeća Europe se pojačava”, rekao je Jagland, navodeći kao primjer da je Europski sud za ljudska prava posljednje utočište za puno ljudi u Turskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Plenković pronašao od koga je njegova Vlada uspješnija: ‘U Africi bi vapili da imaju standard kakav je u Hrvatskoj’

“Uspostavili smo pravni prostor od Vladivostoka do Lisabona, od krajnjeg sjevera do južnog Kavkaza. To je od posebne važnosti za europski kontinent”, rekao je Jagland.

Premijer Plenković je rekao da je potpuno suglasan s ocjenama glavnog tajnika Vijeća Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Suglasan sam s ovim što je rekao glavni tajnik. Mislim da Vijeće Europe kao najstarija europska organizacija ima izrazito važnu ulogu u multilateralnom naporu u globalnom upravljanju i daje velik doprinos u političkom upravljanju na europskom kontinentu”, rekao je Plenković.

> Plenković tvrdi da su mediji objavili samo dio izjave o Africi, a stručnjaci kritiziraju cjelovitu premijerovu izjavu

Hrvatska je 1996. godine postala punopravnom članicom Vijeća Europe, a ove godine od svibnja do studenoga prvi put predsjedava Odborom ministara Vijeća Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pismo prof. Matka Marušića: Može li Plenković prevariti hrvatski narod?

Hrvatska je kao prioritete tijekom svoga predsjedanja istaknula borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, učinkovitu zaštitu prava nacionalnih manjina i osjetljivih društvenih skupina, osnaživanje lokalne i područne samouprave te zaštitu i promicanje kulturne baštine.

Glavni tajnik Jagland izrazio je zadovoljstvo zbog prioriteta koje je Hrvatska istaknula tijekom svoga predsjedanja.
Plenković je rekao da je Hrvatska u protekle 22 godine članstva u Vijeću Europe profitirala u smislu jačanja pravnog sustava.

“Smatram da je Hrvatska u 22 godine članstva profitirala od konvencijskog sustava Vijeća Europe. Poštujemo i ispunjavamo presude Europskog suda za ljudska prava, to nam je pomoglo da ojačamo naš pravni sustav”, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) ‘Vjerodostojno’: Plenković je ovaj spot snimao u Šavorićevom uredu

Plenković se također obratio Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe, a nakon toga sudjelovat će na otvaranju izložbe “Hrvatska kulturna baština na popisu UNESCO-a”. Također je predviđen susret s predsjednikom Venecijanske komisije Giannijem Buquicchiom te predsjednicom Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe Gudrun Mosler-Tornstrom.

> Plenković: ‘Nije dobro da se orkestriranom paneuropskom kampanjom stavlja u neugodan položaj Vladu zbog ratifikacije IK’

Posjet Strasbourgu završit će sastankom s predsjednikom Europskog suda za ljudska prava Guidom Raimondijem.

Vijeće Europe osnovano je 1949. godine i najstarija je europska organizacija. Glavni su joj ciljevi “jačanje demokracije, zaštite ljudskih prava i vladavine prava na europskom kontinentu”. Vijeće Europe broji 47 država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.