Francuska uskratila potporu Njemačkoj u vezi Sjevernog toka 2

gazprom
Foto: snimka zaslona

Francuska planira podržati prijedlog EU-a da se regulira ruski plinovod Sjeverni tok 2, objavilo je u četvrtak francusko ministarstvo vanjskih poslova, što bi moglo ugroziti završetak tog projekta i nanijeti udarac Njemačkoj kojoj je taj plinovod jako važan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija želi proširiti zakone koji se odnose na unutarnje energetsko tržište na offshore plinovode prije završetka njihove izgradnje, čime bi dobila pravo glasa o tome kako će se koristiti nova plinska veza ispod Baltičkog mora između Rusije i Njemačke.

U sadašnjem obliku, Sjeverni tok 2, u cijelosti u vlasništvu ruskog Gazproma, ne bi bio u skladu s novim strožim propisima predviđenima za nove infrastrukturne projekte.

>Trump uputio kritiku: ‘Tužno je kad Njemačka sklapa dogovore s Rusijom, a od nas očekuje da je štitimo’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Sjeverni tok 2 koji grade Njemačka i Rusija brine SAD zbog mogućeg postavljanja obavještajne tehnologije

Diplomatski izvori kazali su ranije da Njemačka vrši pritisak na druge europske prijestolnice da blokiraju novu direktivu.

“Francuska namjerava podržati usvajanje takve direktive. Nastavlja se rad s našim partnerima, posebice Njemačkom, o mogućim promjenama teksta”, rekla je glasnogovornica francuskog ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU je podijeljen u vezi Sjevernog toka 2. Istočnoeuropske, nordijske i baltičke države smatraju da bi EU zbog njega bio talac Moskve, dok sjevernoeuropske, posebice Njemačka, ističu njegove ekonomske koristi.

Nije poznato zašto je Francuska promijenila stajalište jer je do sada podržavala Berlin u njegovu protivljenju promjenama pravila.

Europski izvor rekao je da bi francuski glas mogao biti odlučujući jer Njemačka bez njega neće moći osigurati blokirajuću manjinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.