Francuzi danas glasaju u prvom krugu predsjedničkih izbora: Tko će ući u drugi krug?

Foto: Deposit Photos

Francuzi u nedjelju glasuju u prvom krugu predsjedničkih izbora. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 48,7 milijuna birača prijavljeno je u registru birača. Prva dva kandidata koja pobijede u prvom krugu, ulaze u drugi krug glasovanja koji će se održati 24. travnja.

Napetosti su uoči izbora bile velike, a ankete sugeriraju da će drugi krug glasovanja dva tjedna kasnije biti neophodan za dobivanje valjanog rezultata.

> Macron izvrijeđao poljskog premijera koji ga je kritizirao zbog pregovora s Putinom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Le Pen se dodatno približila Macronu uoči predsjedničkih izbora u Francuskoj

> Francuska: Predsjednički kandidati o eutanaziji; tko zastupa katoličke stavove?

U petak, po prvi put u predizbornoj kampanji, anketa francuskog instituta Atlas Intel dovela je Macronovu najveću suparnicu Marine Le Pen ispred Macrona za jedan postotni bod u drugom krugu, prenio je Rmx.news. Le Pen je tako u anketi nadmašila čovjeka kojeg nije uspjela pobijediti prije pet godina, kada su rezultati bili 50,5 posto prema 49,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Francuski predsjednički kandidat Zemmour: ‘Zaboravili smo biti vjerni svojim kršćanskim korijenima’

> Le Pen se dodatno približila Macronu uoči predsjedničkih izbora u Francuskoj

Promjene u rezultatima anketa

Podsjetimo, prema anketama objavljenima u siječnju Macron je bio favorit, dok je na drugom mjestu bila republikanska kandidatkinja Valérie Pécresse s oko 15 posto podrške. Ona se smatra pripadnicom liberalne struje u stranci, a sebe opisuje kao “jednu trećinu Margaret Thatcher i dvije trećine Angele Merkel”. Iza nje su po anketama tada bili Marine Le Pen i Eric Zemmour, oboje kandidati suverenističke desnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, u kasnijim je anketama Pécresse pala na ispod 10 posto, te su joj predviđale između 8 i 9.5 posto glasova. Macronu su ankete predviđale između 25 i 27.5 posto glasova, dok se Le Pen približila Macronu s 20 do 23.5 posto podrške birača. Iza Le Pen nalazi se kandidat ekstremne ljevice Jean-Luc Melenchon kojeg podržava između 14 i 17.5 posto birača.

I Zemmour bi mogao proći bolje od Pécresse, te njega po anketama podržava između 8,5 i 11 posto birača, pa tako ove ankete pokazuju trend borbe za svaki glas, ako niti jedan kandidat 10. travnja ne dobije podršku barem 50 posto birača izašlih na izbore.

Što su kandidati rekli o eutanaziji?

Što mislite o potpomognutom samoubojstvu, eutanaziji i palijativnoj skrbi? Francuski katolički časopis Famille Chrétienne pitao je šest od dvanaest kandidata u utrci za predsjednika Francuske ta pitanja.

Kandidatkinja Valerie Pecresse zalaže se za održavanje postojeće sudske prakse. U slučaju terminalno bolesnih pacijenata na kraju života, ona pruža mogućnost duboke i kontinuirane sedacije do smrti. “Što se tiče eutanazije i potpomognutog samoubojstva, potrebna nam je potpuna sloboda savjesti jer su to intimne, osobne ili obiteljske situacije…” Eutanazija ne odgovara njezinoj viziji ljudskog dostojanstva. “Neugodna mi je pomisao da živim u zemlji koja omogućuje smrt. Ne želim da je stari ljudi izaberu jer sebe vide kao teret za svoje najmilije. Slabost mora biti mjesto u našem društvu. Ona je dio života.” Filozof Damien Le Guay napominje da, iako građanska prava uvijek rado naglašavaju moralna načela u društvenim pitanjima, ne preuzimaju konkretne obveze za financijsku i praktičnu provedbu. “Francuska je desnica, nažalost, predugo vjerovala da je o ovim temama dovoljno navesti velikodušna načela i uložiti oskudna sredstva, kao da se Francuzi time mogu zadovoljiti”, ističe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marine Le Pen je “apsolutno protiv legalizacije eutanazije” i vidi značajne nedostatke u palijativnoj skrbi u Francuskoj. “Vrlo sam sumnjičava prema evoluciji naših trgovačkih društava koja mjere ljude prema njihovoj korisnosti. Ima onih koji su korisni i onih koji se smatraju beskorisnima: mislim na starije osobe, osobe s invaliditetom, osobe na kraju života itd.” S 20 milijardi eura koje bi dala zdravstvenom sektoru, ona želi dosljedno nastaviti s razvojem palijativne skrbi.

Zemmour: O dostojanstvu pacijenta se ne može pregovarati

Eric Zemmour, “pridošlica” na političkoj sceni i još jedan izazivač aktualnog predsjednika Emmanuela Macrona, s desna, želi se izvući iz zamke “pati ili umri”. “O dostojanstvu pacijenta se ne može pregovarati, ono ne ovisi o njegovoj autonomiji ili stanju svijesti. Inače su vrata otvorena svim ekscesima.” Stupanj ljudskosti u društvu može se mjeriti po tome koliko se ono brine o svojim starima, umirućima i najslabijima. Umjesto da legalizira eutanaziju, želi “učiniti sve da ublaži bol” širenjem palijativne medicine i omogućiti svima “miran i human kraj života”. Le Guay ovdje također vidi ispravan pristup, ali želi vidjeti podatke o praktičnoj provedbi. “Eric Zemmour želi uspostaviti “veliki plan” za palijativnu skrb. Čak i ako to ne kvantificira (što bi trebao učiniti), to ipak ukazuje na snažnu ambiciju. Nadajmo se da ova ambicija nije samo obrambena, da se bori protiv eutanazije, i da može bolje i detaljnije argumentirati.

Macron je trenutačno daleko ispred svih u anketama o namjerama glasovanja. “Famille chrétienne” nije s njim izravno razgovarala, već ga citira iz knjige intervjua s glavnim urednikom časopisa, koja će izaći u ožujku. On nema skrivenu agendu o društvenim pitanjima. Prije svega, zalagao se za primjenu postojećeg zakonodavstva i smanjenje patnje. “Treba li ići dalje?” Ovo pitanje je civilizacijske prirode, koje zaslužuje vrlo široku raspravu. Damien Le Guay se žali da je delegiranje odluke na široke društvene konzultacije jednostavan način prepuštanja utjecaja lobističkim skupinama, pristajanja na mišljenje većine i pranja ruku od odgovornosti.

Samo lijevi kandidati za liberalizaciju

Komunist Jean-Luc Melenchon trenutačno je na petom mjestu u izbornim anketama iza Emmanuela Macrona i njegovih buržoasko-konzervativnih izazivača. On i kandidat Zelene stranke Yannick Jadot zalažu se za liberalizaciju zakona o eutanaziji i potpomognutim samoubojstvima. Pritom se i jedni i drugi zalažu za širenje palijativne skrbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.