Hoće li najave iz Slovenije o zaoštravanju granične kontrole prema Hrvatskoj zbog migranata konačno zabrinuti ministra Orepića?

FaH

Slovenski premijer Miro Cerar u ponedjeljak je najavio oštrije kontrole na granici s Hrvatskom u slučaju ponavljanja masovnog migracijskog vala i pritiska na slovenske granice, prenose slovenski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mogućnost da se migrantski tokovi povećaju, posebno ako se dogovor EU-a i Turske ne bude primjenjivao, je realna i spremni smo na takav scenarij”, kazao je Cerar u Beogradu na konferenciji za novinare nakon zajedničke sjednice slovenske i srbijanske vlade.

“Na granici sa Hrvatskom morat ćemo provoditi krajnje oštar režim i mjere koje Austrija već provodi na našoj sjevernoj granici”, kazao je Cerar.

Slovenija je najavila donošenje novog zakona o strancima kojim bi ograničila broj zahtjeva za azil koje bi bila spremna prihvatiti u slučaju nove migracijske krize, a uz Breganu i Macelj, najveće cestovne granične prijelaze s Hrvatskom postavila zadnjih dana nove prepreke za migrante, metalnu panelnu ogradu, te velika “vrata” kojima bi u slučaju navale ilegalnih migranata mogla zatvoriti granične prijelaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrija je od Europske komisije nedavno zahtijevala produženje mjera privremenog nadzora svojih graničnih prijelaza sa susjednim državama kako bi onemogućila dolazak novih ilegalnih migranata, pa i na graničnim prijelazima sa Slovenijom. Ljubljana se tome protivi, te navodi da produžavanje nadzora unutarnjih granica Schengenskog prostora kojemu pripadaj obje zemlje ne jača povjerenje i suradnju, te da šteti gospodarskim tokovima.

Europska unija mora ostati otvorena i humana prema stvarnim izbjeglicama, ali i suzbijati nelegalni prijelazak granica, kazao je Cerar u Beogradu.

Dok Slovenija jača granicu prema Hrvatskoj, Orepića ‘ne zabrinjavaju migranti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo,  predsjednik Vlade Plenković i ministar Vlaho Orepić u ovom trenutku ne vide razlog za postavljanje fizičkih zapreka s naše strane.

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je kako trenutačno ne vidi potrebu da se postavljaju fizičke zapreke na hrvatskim granicama, kao što je to počela raditi Slovenija u sklopu priprema zbog eventualnog novog migrantskog vala.

Dodao je kako postoji više načina da se granica štiti te da u ovom trenutku ne vidi razloge za podizanje fizičkih zapreka. Rekao je da će Hrvatska štititi svoju granicu i imati kvalitetan nadzor te da su MUP i policija podignuli razinu pripravnosti na svim našim granicama, osobito zelenim, gdje je bilo slučajeva priljeva migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom trenutku, podatak koji je važan, broj ljudi koji se kreću ovom istočnomediteranskom balkanskom rutom je za 98% manji, dakle dramatičnog priljeva nema, ističe Plenković.

Upitan o podizanju ograde u Sloveniji na granici s Hrvatskom, odgovorio je da se u Bruxellesu susreo sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom, s kojim se usuglasio da će službe vanjskih i europskih poslova dviju zemalja dogovoriti suradnju. Želi da i Hrvatska pridonese zaštiti vanjskih granica Europske unije jer ona na jednak način štiti i zemlje koje su u schengenu i one koje nisu.

Slovenija je u četvrtak uz najveći granični prijelaz s Hrvatskom, kod Bregane, počela postavljati metalnu panelnu ogradu, a u petak je takve radove počela i na graničnom prijelazu Macelj.

Plenković je rekao da se na Europskom vijeću u četvrtak i petak razgovaralo o problemu migracija, dominantno o dinamici priljeva migranata srednjomediteranskom rutom, manje ovom istočnomediteranskom, balkanskom rutom. Ideja je pokušati probleme riješiti na izvorištu vanjskopolitički i sigurnosno-razvojnom politikom jer zbog nestabilnih država, ratova, siromaštva i ostalih problema i dolazi do ovog migracijskog vala, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.