Hrvatski eurozastupnici pozdravljaju odluku EK, iz Slovenije poručili: ‘Ovo je neprihvatljiva odluka Jean-Claude Junckera’

Foto: Fah

Sada je i službeno – Hrvatska je ispunila tehničke uvjete za ulazak u šengenski granični prostor. Ova važna vijest stigla je iz Strasbourga, no slijedi puno teži korak – politička podrška zemalja članica. Slovenija već neko vrijeme najavljuje blokadu zbog neriješenog graničnog pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija ocijenila: Hrvatska je spremna za Schengen

S druge strane, Rumunjska i Bugarska su u poziciji u kojoj je danas Hrvatska još od 2011-te. I još čekaju. Može li Hrvatska u Schengen preko reda?

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u emisiji RTL Danas čestitao je svima koji su u ovom poslu sudjelovali, prije svega policajcima koji čuvaju granicu, ali i suradnicima u ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Uspjeli smo ispuniti tehničke kriterije i uvjeriti Bruxelles da je članstvo Hrvatske u Schengenu u njihovom interesu. Mi držimo najdulju kopnenu granicu EU na ruti koja je praktički najizazovnija. Nastavit ćemo jačati i tehnički i ljudstvom hrvatsku granicu i u tom procesu ulazak Hrvatske u Schengen je interes EU”, kazao je Božinović ne želeći licitirati koliko dugo bi Hrvatska mogla biti u “čekaonici”. Uvjeren je kako Hrvatska neće doživjeti sudbinu Rumunjske i Bugarske.

Pitanje je hoće li Slovenija blokirati ulazak Hrvatske u šengenski prostor i kako će se Hrvatska u cijeloj toj situaciji postaviti?

“Od prvog dana govorim i vjerujem da je Hrvatska u Schengenu interes i Slovenije. Oni bi htjeli povezati nešto što je nepovezivo. Sve ono što hrvatska policija radi ne samo da je u koristi hrvatskih građana nego i građana Slovenije”, rekao je Božinović i istaknuo da nitko nije u ovako složenim uvjetima ulazio u Schengen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prije nije bilo ni migrantske krize. Uspjeli smo sve kriterije ispuniti. Pokazali smo i znanje, i volju i predanost, ali i razumijevanje konteksta u kojem se sve ovo danas događa”, istaknuo je ministar.

Na pitanje hoće li Hrvatska biti sposobna čuvati vanjsku granicu s obzirom na aktualnu migrantsku krizu, Božinović ističe da su u pripremi već novi projekti za jačanje granica.

“To je posao koji nikad ne staje. Nismo završili danas posao, zbog migrantske krize teško je predvidjeti kad će on završiti”, kaže ministar i ističe da od prvog dana radi na povećanju plaća policajcima koji pokrivaju granicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Policija prije nekoliko godina nije ni izbliza bila toliko aktivna na očuvanju granice”, dodaje ministar.

Što se tiče učestalih razbojstava, ministar je rekao da se trenutno rade pretrage domova osoba koje se dovode u vezu s pljačkom zaštitarskog vozila u ponedjeljak kod Koprivne.

Hrvatski eurozastupnici pozdravljaju odluku EK, slovenskoj neprihvatljivo

Hrvatski eurozastupnici Tonino Picula (SDP) i Karlo Ressler (HDZ) pozdravili su zeleno svjetlo Komisije Hrvatskoj za ulazak u šengenski prostor, dok slovenska eurozastupnica Tanja Fajon smatra da je to “neprihvatljiva odluka” Junckerove Komisije na odlasku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je dobra vijest za šengensko područje koje se proteklih šest godina našlo pod udarom različitih okolnosti koje su slabile njegovu svrhu, a to je osigurati slobodno kretanje europskim građanima i potaknuti više europske suradnje i privrženost europskom projektu”, rekao je SDP-ov eurozastupnik Tonino Picula u razgovoru s hrvatskim novinarima u Europskom parlamentu u Strasbourgu prenosi HRT.

Ne vjeruje da će se politička odluka o ulasku Hrvatske u šengenski prostor skoro donijeti i podsjeća da Hrvatska mora nastaviti raditi.

“Nije za očekivati da će se odluka donijeti za vrijeme hrvatskog predsjedanja EU-om”, rekao je Picula i dodao da s Hrvatskom u šengenskom prostoru svi dobivaju, pa i Slovenija.

Karlo Ressler je komentirao napise o kršenju ljudskih prava na granici s BiH na što je ranije upozorila i slovenska eurozastupnica Fajon.

“Drago mi je što Europska komisija nije podlegla neargumentiranim i političkim pritiscima koji su dolazili s više strana te da je odluka donesena na objektivnim kriterijima”, rekao je HDZ-ov europarlamentarac.

Slovenski premijer ocijenio kako je odluka Europske komisije da je Hrvatska spremna za Schengen “politička”

Slovenski premijer Marjan Šarec ocijenio je u utorak odluku Europske komisije da Hrvatska ispunjava tehničke kriterije za ulazak u Shengen “političkom” te nastavio inzistirati da Hrvatska provede arbitražnu odluku u graničnom sporu sa Slovenijom koju ne priznaje.

“Žalimo što je Europska komisija o tako važnom pitanju kao što je ocjena spremnosti Hrvatske za ulazak u Schengen odlučivala tik pred kraj svoga mandata i donijela političku odluku”, rečeno je u Šarecovoj reakciji na odluku komisije u priopćenju iz njegova ureda.

Šarec je rekao kako očekuje da će Hrvatska u nastavku procesa ispuniti tehničke, ali i pravne uvjete za ulazak u Shengen.

“Očekujemo da će Hrvatska ispuniti sve uvjete za ulazak u Schengen, tehničke i pravne, uključivo i poštovanje vladavine prava”, rekao je Šarec u priopćenju u jasnoj aluziji na ono što slovenske vlasti smatraju poštovanjem vladavine prava koja po njima uključuje provedbu odluke o hrvatsko-slovenskoj granici arbitražnog suda kojega je Slovenija prema mišljenju Hrvatske nepovratno kompromitirala.

“Prije eventualnog širenja Schengenskog prostora trebat će osigurati da on djeluje u svojoj cjelini i potpuno”, kazala je u izjavi za medije Violeta Bulc, članica Europske komisije iz Slovenije, podsjetivši da više zemalja u Schengenu produžuju granične kontrole unutar Schengena, među ostalima i Austrija na svojim granicama sa Slovenijom i Mađarskom, što Schengen čini disfunkcionalnim.

2Schengenski prostor kakav je danas ne djeluje u svojoj cjelini i još je uvijek šest država koje imaju granične kontrole na unutarnjim granicama Schengena, uključujući i kontrole na slovensko-austrijskoj granici2, kazala je Bulc, dodavši kako je na to upozorila i kolege povjerenike na današnjem sastanku Komisije u Strasbourgu.

Slovenska je europovjerenica podsjetila da će prije eventualnog uključenja Hrvatske u Schengen biti potreban i pristanak Slovenije jer se odluka o tome donosi suglasnošću svih članica EU-a.

2U našoj stranci smatramo da se radi o političkoj odluci2, kazao je predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Dejan Židan, koalicijski partner premijera Šareca.

Dodao je kako je odluka u neku ruku iznenađujuća, jednako kao i ona kojom je nedavno “blokiran” početak pregovora o članstvu sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom i da je time zabrinut.

Odluka Europske komisije Jeana Claudea Junckera da Hrvatska ispunjava tehničke kriterije za Schengen je “ponešto neuobičajena”, ocijenio je predsjednik parlamentanrog odbora za vanjsku politiku Jožef Horvat, član demokršćanske Nove Slovenije (NSI).

Što se tiče budućih koraka koje bi Slovenija u vezi s ocjenom Komisije o Hrvatskoj mogla poduzeti, Horvat je kazao da njegova stranka nije za ucjenjivanje Hrvatske međusobnim sporovima jer se tako “ništa ne rješava”.

Da bi blokiranje hrvatskog ulaska u Schengen, kad do toga dođe, bilo kontraproduktivno ocijenio je i Matej Vatovec iz stranke Ljevica (L).

“Mi smo vjerojatno jedini koji smo za to da Hrvatska što prije uđe u Schengen. Na taj bi se način riješili granica koja u biti na primjer Istru dijeli na dvije strane i koja na graničnom području oko rijeke Kupe ozbiljno smeta suživotu ljudi koji jedni s drugima žive dulje nego što postoje naše države”, kazao je Vatovec.

“Nadamo se da će današnji pomak dovesti do toga da život na pograničnom prostoru bude lakši i da će sada uslijediti i uklanjanje ograda i žica s te granice, kazao je Vatovec čija je stranka koja je do sada podržavala vladu Marjana Šareca, ali s kojom je u zadnjim tjednima u napetim odnosima.”

Slovenska eurozastupnica Tanja Fajon je razočarana

Slovenska eurozastupnica Tanja Fajon je razočarana je odlukom Komisije na odlasku.

“Vrlo rado bismo vidjeli ulazak Hrvatske u šengen, ali nakon ispunjavanja svih uvjeta. Čini se da realnost nije takva. Izvještaji nevladinih organizacija otkrivaju nam što se događa na granici s Bosnom i Hercegovinom”, rekla je slovenska eurozastupnica Tanja Fajon hrvatskim i slovenskim novinarima.

“Ovo je neprihvatljiva odluka Jean-Claude Junckera”, ustvrdila je.

Erjavec uz osmijeh odbio odgovoriti na pitanje

Slovenski ministar obrane Karl Erjavec, poznat po kritiziranju službenog Zagreba tijekom spora oko granice, nije htio komentirati je li Hrvatska spremna za ulazak u šengenski prostor.

Objavom na društvenim medijima reagirao je i predsjednik Slovenske demokratske stranke (SDS) Janez Janša. Kazao je da njihov “premijer Marjan Šarec pametuje i žali dok Andrej Plenković lobira i djeluje, pa tako danas može slaviti”.

Komisija je Hrvatskoj dala zeleno svjetlo, ali konačnu odluku treba donijeti Europsko vijeće. Osim Hrvatske, pozitivnu evaluaciju za ulazak u šengenski prostor imaju još Bugarska i Rumunjska. Zeleno svjetlo dobile su 2011., ali još nisu dio šengenskog prostora jer nema suglasnosti svih zemalja članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.