“Rezultati europarlamentarnih izbora su očekivani, nisu neobični u hrvatskom slučaju kao ni u drugim članicama Unije, jer su europske politike bitno obilježene nacionalnim, regionalnim i lokalnim politikama”, komentirao je za narod.hr profesor s Fakulteta političkih znanosti, Hrvoje Špehar te naglasio da se “ne može na Uniju, kao na politički sustav, gledati isključivo i apstrahirano od nacionalnog konteksta.”
“U Hrvatskoj je sama izlaznost, kampanja i bitna retorika političkih aktera, bila u velikoj mjeri obilježena stanjem ekonomije, vladajuće koalicije i Vlade te djelovanjem predsjednika Republike što su onda i ovi rezultati izbori pokazali, da su građani nezadovoljni aktualnim stanjem i vođenjem nacionalne politike”, rekao je Špehar.
” To je ključan zaključak izbora, a može voditi prema novim gibanjima na političkoj sceni, koja će uslijediti vrlo brzo na predsjedničkim izborima”, zaključio je Špehar.
Uspjeh pojedinih kandidata, poput Ruže Tomašić i Marijane Petir, nije iznenađujući, smatra Špehar i dodaje da su to političke ličnosti koje su izgradile vlastiti imidž i dio javnosti koji je zainteresiran za pojedina pitanja, koja oni promoviraju, ih prepoznaje.
“Nije neobično za političko djelovanje da niz pojedinaca ima veću težinu nego njihove same političke stranke”, rekao je Špehar.
“Najveće iznenađenje je možda to da je kandidat koalicije SDP-a Tonino Picula dobio jednak broj glasova kao čitav ostatak stranke na ovim izborima, što pokazuje da snažni politički pojedinci trebaju i mogu oblikovati stranačke politike i da one ne moraju biti konzistentne liderstvima političkih stranaka”, istaknuo je Špehar.
To su neka mini iznenađenja, uobičajeni politički proces u kojem se birači orijentiraju prema poznatim i jasno izraženim stavovima koji reprezentiraju njihova stališta i uvjerenja, što je sastavni dio političkog demokratskog procesa, kazao je.
Špehar je očekivao veću izlaznost na europarlamentarne izbore, iako je izlaznost viša nego prošle godine te smatra da nije učinjeno dovoljno da se građane informira koliko su važni europarlamentarni izbori.
“Ne postoji niti jedan element zašto bi bili više zainteresirani za glasanje na predsjedničkim izborima jer predsjednik Republike ima neznatne ovlasti u odnosu na goleme ovlasti koje ima EP na naš politički sustav”, kazao je Špehar te dodao da će trebati neko vrijeme da se proširi znanje o načinu djelovanja EU te da se građani zainteresiraju za europsko zakonadavstvo koje u velikoj mjeri donosi EP zajedno s Vijećem.
Bit će zanimljivo usporediti izlaznost na europarlamentarne i na predsjedničke izbore, s obzirom na važnost i težinu političkih aktera , a vidjet ćemo i oko čega će se kretati predsjednička predizborna kampanja, rekao je.
“Ako bi se strogo držali predsjedničkih ovlasti, teme bi morale biti vanjska politika i obrana, no često puta su to sasvim druge teme”, smatra Špehar.
Tekst se nastavlja ispod oglasa