Zbog problema s isporukom cjepiva, došlo je do zastoja sa cijepljenjem. Europa je pozvala u utorak farmaceutske tvrtke da se drže dane riječi glede isporuke cjepiva protiv koronavirusa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Cijepljenje također napreduju sporo jer se mnoga cjepiva daju u dvije doze, a samo u Europskoj uniji živi 450 milijuna ljudi.
Europska komisija predložila je zbog toga da se uvede transparentni registar u kojem će proizvođači morati navesti točne količine i naziv zemlje izvan EU-a u koje žele izvesti cjepiva.
EU je do 1. veljače dobio 18,5 milijuna doza, od kojih 17,6 milijuna Pfizer/BioNTecha i 854.000 Modernina cjepiva.
Cjepivo AstraZenece je treće cjepivo koje je odobreno za korištenje na teritoriju EU. Prošle je godine odobreno cjepivo kompanija BioNTech-Pfizer, a početkom ove godine i Modernino. Ta su cjepiva, prema rezultatima testiranja, imala učinkovitost veću od 95 posto. Sva tri cjepiva daju se u dvije doze, dakle za svaku osobu potrebne su dvije doze.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
AstraZeneca, koja je razvila svoje cjepivo zajedno sa Sveučilištem u Oxfordu, rekla je Europskoj uniji da ne može ispuniti dogovorene ciljeve isporuke do kraja ožujka. Pfizer je priopćio da će doći do privremenog usporavanja opskrbe od kraja siječnja do početka veljače.
“Europa je uložila milijarde kako bi pomogla razviti prva svjetska cjepiva protiv covida-19, kako bi stvorila istinsko globalno zajedničko dobro”, rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen na virtualnom sastanku Svjetskog gospodarskog foruma (WEF).
Von der Leyen je krajem siječnja na video-sastanku razgovarala s čelnicima šest farmaceutskih: Pfizer i BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica, koja je dio američke tvrtke Johnson&Johnson, CureVac.
Pfizer/BioNTech: 600 milijuna prednaručenih doza
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Prvi ugovor potpisan je na jesen i dogovoreno je 200 milijuna doza do rujna 2021. i 100 milijuna doza poslije. Početkom siječnja potpisano je dodatnih 300 milijuna doza za drugo tromjesečje.
BioNTech i Pfizer su u ponedjeljak potvrdili da su kadri isporučiti EU-u još 75 milijuna doza u drugom tromjesečju.
Moderna: 160 milijuna doza
Zemlje članice su u siječnju izvijestile o znatnom smanjenju isporuka Modernina cjepiva proizvedenog u Švicarskoj.
Isporučeno je 500.000 cjepiva Moderne, što je “100 posto očekivane količine u tom razdoblju”.
AstraZeneca: 400 milijuna doza
Laboratorij je 22. siječnja izvijestio o problemu “u proizvodnji” u pogonu u Seneffeu u Belgiji, poručivši EU-u da će mu u prvom tromjesečju moći isporučiti tek 31 milijun od oko 120 milijuna doza koliko je bio obećao.
Europska agencija za lijekove (EMA) odobrila u petak cjepivo koje je razvila tvrtka AstraZeneca u suradnji s oksfordskim sveučilištem za sve osobe starije od 18 godina, čime su otklonjene neke dvojbe da neće biti preporučeno starijima od 65.
Očekuje se da će Europska komisija ubrzo odobriti puštanje na tržište toga cjepiva. To je treće cjepivo protiv covida-19 koje će biti odobreno u Europskoj uniji nakon Pfizerova i Modernina.
Radi se o cjepivu kojeg je Hrvatska naručila najviše, 2,7 milijuna doza.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE