LGBT zajednica s pučkim pravobraniteljem u Poljskoj pokušala ukinuti pravo na priziv savjesti

Foto: fah

LGBT organizacija, u suradnji s pučkim pravobraniteljem, pokušala je kao presedan nametnuti presudu koja narušava ustavnu gospodarsku slobodu poduzetnika, kao i pravo na priziv savjesti radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog intervencije Instituta Ordo Iuris, pravomoćnost je izgubila propisana presuda kojom je novčano kažnjen zaposlenik tiskare, koji je odbio napraviti promotivni materijal za promociju LGBT pokreta.

Cilj ničim utemeljene propagandne akcije Kampanje protiv homofobije, poduzete na osnovi propisane presude koja je već lišena pravomoćnosti, zastrašivanje je poduzetnika i radnika koji se koriste svojim ustavom zajamčenim slobodama. Uznemirujući je neuobičajeno aktivan angažman pučkog pravobranitelja kako bi se u tom slučaju donijela presuda, piše Institut Ordo Iuris.

Zaposlenik jednog poljskog poduzetnika odbio je naime izradu promotivnih materijala (roll-up-a) prema narudžbi LGBT organizacije. Svoje je odbijanje obrazložio tvrdnjom kako vlastitim radom ne želi pridonijeti promociji LGBT pokreta. Radikalnim je aktivistima LGBT-a dani odgovor zaposlenika tiskare trebao poslužiti kao izlika za stvaranje presedanskog kaznenog slučaja. Propisana presuda suda nadležnog za Łódź-Widzew, koja ugrožava ustavom zajamčenu gospodarsku slobodu poduzetnika i krši pravo na priziv savjesti radnika, donesena je nakon intervencije pučkog pravobranitelja, koji zastupa stranu LGBT aktivista još od prvih etapa postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog intervencije pravnika Ordo Iurisa, propisana presuda suda nadležnog za Łódź-Widzew u Łódźu, koji je ustvrdio krivnju zaposlenika tiskare i osudio ga na novčanu kaznu u iznosu 200 zlota, izgubila je pravomoćnost, a predmet je proslijeđen na novi postupak, prema općim pravilima.

Nepouzdanom su informacijom Kampanje protiv homofobije u ovom slučaju izostavljeni pravni uvjeti koji se tiču postupka donošenja propisanih presuda u prekršajnim predmetima. Propisana je presuda suda donesena na zatvorenom saslušanju, bez udjela strana i prije upoznavanja s argumentacijom i obranom okrivljenoga. Osuđeni je za predmet doznao upravo iz doručene presude i priloženog zaključka o kažnjavanju (koji nadomješta dokument optužnice).

Informacija objavljena 25. srpnja na internetskoj stranici Kampanje protiv homofobije očevidno je nepouzdana, jer je zbog učinkovita prigovora pravnika Ordo Iurisa, propisana presuda već izgubila pravomoćnost. Slučaj je došao na red za raspravu, a sud će provesti istraživanje i tek se upoznati s argumentacijom okrivljenoga. Treba naglasiti činjenicu da je, kako se vidi iz prakse procesuiranja, to da sud donosi propisanu presudu i određuje kaznu normalna djelatnost u procesima i prva etapa u rješavanju prekršajnog slučaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neovisno o gore navedenom, u slučaju nedostaju mjerodavne pretpostavke za utvrđivanje krivnje i osuđivanje okrivljenog zaposlenika koji je imao potpuno pravo odbiti izvršenje usluge za LGBT aktivista. Nacionalno pravo uvodi obvezu pružanja usluga samo u vrlo uskom području opskrbljivanja od posebnog i najvažnijeg značaja. Ta se obaveza posve sigurno ne tiče tiskarskih usluga, čija općenita dostupnost nikako nije upitna. Nadalje, bilo kakve pravne obveze (uz iznimku zaštite ljudskog života) ne mogu voditi kršenju prava na priziv savjesti, utemeljenog i zajamčenog ustavom, nepovredivog i neotuđivog, temeljnog prava.

Treba naglasiti kako je angažman ureda pučkog pravobranitelja protiv ustavnih sloboda i prava zaposlenika tiskare, a u ime zaštite interesa LGBT aktivista, protivan ustavnoj aksiologiji, kao i načelu ravnopravnog postupanja tijela javne vlasti.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

OVDJE možete potpisati peticiju kojom se od Vlade RH zahtijeva odbacivanje Nacrta Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije 2016. – 2021. čije se mjere mogu upotrijebiti za ograničavanje ljudskih prava i građanskih sloboda – npr. onih koji drže obiteljske vrijednosti ili su vjernici – čija se uvjerenja ne podudaraju s ideologijom dokumenta, kako se ovakvi slučajevi ne bi događali u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.