Malteški eurozastupnici o predsjedanju Malte Vijećem EU-a

Foto: fah

Malta je 1. siječnja od Slovačke preuzela rotirajuće šestomjesečno predsjedništvo Vijeća Europske unije, a portal Europskog parlamenta je tim povodom s malteškim europarlamentarcima razgovarao o njihovim očekivanjima od predsjedanja Malte u prvoj polovici 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojoj ulozi posrednika otočna će se zemlja u svom prvom presjedanju Vijećem susresti s nizom izazova, među kojima su imigracijska kriza na Mediteranu, otežani vanjskopolitički odnosi te očekivani početak pregovora o Brexitu, najavio je u utorak portal Europskog parlamenta.

David Casa (EPP) : Malta preuzima predsjedništvo u vrijeme kad se EU susreće s brojnim izazovima. Važni izbori događaju se u Francuskoj i Nizozemskoj, dok se očekuje da će Ujedinjeno Kraljevstvo pokrenuti postupak iz Članka 50. Brexit je svakako izazov bez presedana, a ti će pregovori oblikovati EU u budućnosti. Sigurnost i migracije također trebaju ostati visoko na listi prioriteta EU-a. Nadam se i očekujem da će veći fokus biti na stanje na Mediteranu, zbog toga što migracijske rute i njihov politički, sigurnosni i nezakoniti aspekt i dalje ostaju izazov kojim se moramo pozabaviti. Rast i radna mjesta prioritet za EU. Dok je nezaposlenost u EU-u pala u zadnje tri godine, razlike među regijama i dalje su velike.

Roberta Metsola (EPP): Za malteško predsjedanje marljivo smo radili stoga se radi o trenutku na koji smo jako ponosni na Malti i Gozu. Kao zastupnica i Maltežanka, nadam se da će predsjedanje imati najbolje moguće rezultate za Europu i Maltu. Narednih mjeseci , više nego ikada prije, trebamo približiti EU građanima i potvrditi zašto trebamo Europu i vrijednosti do kojih nam je stalo. Europa treba da se ljudi za nju zalažu i upravo to će raditi Malta za vrijeme svog predsjedanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Therese Comodini Cachia (EPP): Najveći izazov pred EU-om je da treba osigurati da su građani uključeni u politiku te da je rad institucija relevantan u pogledu poteškoća s kojima se građani susreću. To kažem bez podcjenjivanja izazova kao što su Brexit i Trump. Želim da u tome i malteško predsjedanje igra ulogu te da ostvari napredak u zadacima vezanim uz Zajedničko digitalno tržište. Postizanje dogovora i zatvaranje dosjea osigurat će pravni okvir i infrastrukturu za ostvarivanje digitalnih prilika, što je nužna politička vizija za naše građane.

Alfred Sant (S&D): Najveći izazov je ostvariti jasnu komunikaciju uz dobru vjeru među državama članicama i Ujedinjenog Kraljevstva nakon što počnu pregovori o Brexitu. EU, kao i mnoge države i regije svijeta, suočava se s nesigurnostima. Pitanja se trebaju rješavati transparentno, razumno i osjetljivo. Mnogo bliži Malti izazov je da kao mala država rješavamo administrativna i kompleksna politička pitanja. Uvjeren sam da ćemo to i postići. Kad se sve uzme u obzir, želi bih da ostvarimo napredak po pitanju migracija i mediteranske politike.

Miriam Dalli (S&D): Najveći su izazov posljednji politički događaji u Europi, uključujući Brexit i izbore u državama članicama koji mijenjaju dinamiku Europske unije. Prioriteti predsjedništva uključuju napredak po pitanju zajedničke imigracijske politike. Trebamo sustav za davanje azila koji osigurava solidarnost i dignitet u shemi preseljenja imigranata. Ostali prioriteti u područjima na kojima radim uključuju kružnu ekonomiju i emisije, roaming i wi-fi pristup te europsku politiku o tekućem plinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marlene Mizzi (S&D): Prvo predsjedanje EU-om uvijek je izazov za manje države, a predsjedništvo u ovim turbulentnim vremenima dodatno će otežati rad. Idućih šest mjeseci moramo postaviti građane u središte EU politike . Europa treba početi slušati svoje ljude i djelovati po pitanju briga i nada. Tijekom malteškog predsjedanja nadam se napretku u važnim područjima kao što su migracije, digitalno tržište, sigurnost i socijalna uključenost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.