Nakon intervencije bivšeg ministra obrazovanja ni Češka neće ratificirati Istanbulsku konvenciju?

Foto: Thinkstoc, Getty Images Fotomontaža: narod.hr

Prema informacija čeških novina Lidove noviny, a koje prenosi portal specijaliziran za vijesti iz zemalja članica Višegradske skupine rmx.news, ratifikacija Istanbulske konvencije u češkom parlamentu nije sigurna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Češka Republika nalazi se među 10 zemalja koje još nisu ratificirale Istanbulsku konvenciju, a kako se radi o međunarodnom ugovoru, oba doma parlamenta ga moraju potvrditi prije završetka procesa ratifikacije.

Bernardić kazao da je Istanbulska konvencija povećala ‘rodnu ravnopravnost’, pa ustvrdio da je došlo do porasta nasilja?

Nakon listopadskih izbora, konzervativci su zadržali većinu u češkom parlamentu te se demokršćani oštro protive ratifikaciji IK. Zanimljivo je i to da su oko nje nesigurni i nezavisni i zastupnici Građanskih demokrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istanbulska konvencija nije bila u fokusu javnosti sve dok ugledni katolički svećenik Petr Piťha nije poručio kako ona u stvarnosti predstavlja opasnost tradicionalnu obitelj. Piťha je inače bio ministar obrazovanja u vladi Vaclava Klausa, autor je brojnih knjiga iz područja obrazovanja te je pokretač matematičke lingvistike u Češkoj.

Podsjetimo, u srpnju ove godine Bugarska je također odbila ratificirati istanbulsku konvenciju nakon što je Ustavni sud zaključio kako “Definiranjem roda kao društvenog konstrukta u Konvenciji, spolne granice muškaraca i žena se relativiziraju, a ako društvo izgubi sposobnost razlikovanja žene i muškarca, borba protiv nasilja nad ženama ostaje samo formalna, ali neispunjena obveza.”

Bugarski ustavni sud odbacio Istanbulsku konvenciju: zašto vlast u Hrvatskoj nije reagirala na upozorenja o neustavnosti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UiO: Interpretativna izjava nema pravnu težinu i podcjenjuje hrvatske građane u ime “Republike Hrvatske”

Uz to bugarski ustavni sud je utvrdio kako odredbe čl. 3. i 4. Konvencije, na koje nije moguće staviti rezerve, nameću nove “rodne” koncepte koji su u suprotnosti s Ustavom.

Podsjetimo kako je Hrvatski sabor, pod pritiskom premijera Plenkovića i njegovog koalicijskog partnera HNS-a te SDP-a i njima bliskih udruga, 13. travnja sa 110 glasova “za”, 2 “suzdržana” i 30 “protiv” ratificirao Istanbulsku konvenciju, unatoč snažnom te argumentiranom protivljenju velikog dijela građana, znanstvenika, stručnjaka, političara, udruga te Katoličke crkve i drugih vjerskih zajednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.