Nekadašnji slovenski ministar Bavčar na izdržavanju petogodišnje kazne zbog pranja novca

Foto: snimka zaslona

Nekoć jedan od najpoznatijih slovenskih političara Igor Bavčar počeo je izdržavati petogodišnju kaznu zatvora, na koju je osuđen zbog gospodarskog kriminala i pranja novca, potvrdilo je u utorak ministarstvo pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uprava za primjenu kaznenih sankcija objavila je da se je Bavčar u ponedjeljak kasno navečer sam prijavio u kaznionicu Dob pri Mirni na izdržavanje kazne, nakon što je proglašen krivim na ponovljenom suđenju u rujnu prošle godine, poslije čega je više puta tražio odgodu pozivajući se na slabo zdravstveno stanje.

Uz kaznu zatvora, Bavčar bi po presudi državi trebao vratiti i 21 milijun eura nezakonite imovinske koristi, koju je stekao kao bivši direktor koncerna Istrabenz lančanom preprodajom njegovih dionica. Za isto su kazneno djelo osuđena i dva njegova pomoćnika u toj nekad jakoj kompaniji.

Višegodišnju zatvorsku kaznu zbog iste afere koja se dogodila prije deset godina već izdržava Boško Šrot, nekadašnji direktor Pivovarne Laško (PL) koji je zajedno s Bavčarom svojedobno postao ikona tzv. “tajkunske privatizacije” u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igor Bavčar (62) pripada generaciji slovenskih političara stasalih u kasnim 80-im godinama prošlog stoljeća, a zajedno s bivšim premijerom bio je i jedan od njenih najistaknutijih i najambicioznijih članova, sve do odlaska na prestižni direktorski položaj zbog manje političke afere.

Bio je ministar u više vlada nakon osamostaljenja, ali je u javnosti najdomljiviji utjecaj ostavio kao ministar unutarnjih poslova u vrijeme kratkog rata za slovensko osamostaljenje.

Svojedobno se spominjao i kao nasljednik pokojnog Janeza Drnovšeka, nakon što su njih dvojica sredinom 90-ih objedinili svoje stranke u tada dominantnu Liberalnu demokraciju Slovenije (LDS), koja je ostala na vlasti 12 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako prenose slovenski mediji, protiv Bavčara i njegove supruge vodi se i porezni postupak za utvrđivanje imovine, a neizvjesno je da li je uopće realno da Bavčar vrati novac koji je navodno ilegalno stekao preprodajom dionica jer je službeno njegova imovina i imovina članova obitelji navodno procijenjena na samo stotinjak tisuća eura.

U bivšoj SFRJ Bavčar je najprije završio školu za policijske kadete, a kasnije i Fakultet političkih znanosti u Ljubljani. Za vrijeme studija surađivao je u više studentskih časopisa, ali je reputaciju dobrog i uvjerljivog komunikatora i govornika stekao u vrijeme tzv. “slovenskog proljeća” i na demonstracijama kojima se tražilo da se Janez Janša pusti iz pritvora u kojemu ga je u Ljubljani držala tzv. JNA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.