Njemačke vlasti prestale obrađivati nove zahtjeve za azil sirijskih izbjeglica

Foto: fah

Njemački Savezni ured za migracije i izbjeglice (BAMF) prestao je obrađivati nove zahtjeva za azil sirijskih državljana što upućuje na promjenu procjene sigurnosne situacije u Siriji i moguća vraćanja dijela sirijskih izbjeglica, prenose njemački mediji u subotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Radi se o slučajevima koji se odlučuju na temelju smjernica BAMF-a koje bi uskoro mogle biti promijenjene“, rekao je za Medijsku grupu Funke jedan neimenovani izvor u BAMF-u.

Pozadina promjene postupka su nove smjernice koja se u BAMF-u interno koriste od sredine ožujka, a koje očito upućuju na promjenu procjene sigurnosne situacije u Siriji.

Ministarstvo unutarnjih poslova, u čijoj nadležnosti je BAMF, procjenu sigurnosne situacije u Siriji donosi tek sljedeći tjedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blokada donošenja rješenja odnosi se na one državljane Sirije koje uživaju ograničeni zaštitni status. Radi se osobama koje nisu dobile puni azil, ali ih je iz sigurnosno-humanitarnih razloga nemoguće protjerati u Siriju.

Ministri unutarnjih poslova njemačkih saveznih pokrajina su krajem prošle godine odlučili zabranu protjerivanja u Siriju produljiti do kraja lipnja. Tadašnja odluka je obrazložena tvrdnjom kako ni u jednom dijelu Sirije ne postoji „opsežna, dugoročna i pouzdana zaštita“ za progonjene osobe.

U jeku izbjegličke krize 2015. i 2016. u Njemačku je stiglo preko milijun izbjeglica iz Sirije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjeglička kriza u Njemačkoj promijenila je i politički krajobraz zemlje i potaknula rast popularnosti desno populističkih stranaka poput Alternative za Njemačku koje trenutno uživa podršku od oko 15 posto birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.