(VIDEO) Njemački Vrhovni sud odbacio Zakon o zabrani braka s maloljetnicima: Priznat brak Sirijcu oženjenom za maloljetnu rođakinju

Foto: snimka zaslona

Njemački Vrhovni sud donio je novu odluku o slučaju brakova s djecom koji bi mogao utjecati na način na koji se u Njemačkoj tretiraju zakonski brakovi u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, nova odluka se tiče slučaja koji uključuje sirijskog migranta koji je bio odvojen od svoje maloljetne “žene”, kada je par došao u Njemačku 2015. u svojstvu tražitelja azila, javlja Breitbart.

Par, koji je inače u rodu “oženio” se u veljači 2015., kada je Sirijac imao 21 godinu, a djevojčica 14 i to “legalno” po šerijatskom zakonu u Siriji. Kada su stigli u Njemačku, brak je proglašen nelegalnim, budući da se osoba može oženiti najranije sa 16 godina, navodi Die Welt.

>Ivica Šola: Marakeški sporazum ima cilj uvesti šerijatski zakon o blasfemiji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>U Maroku još uvijek nije priznata kršćanska zajednica niti je valjan kršćanski brak: Mladi par se odlučio boriti za prava

Kada su odvojeni, Sirijac se žalio njemačkim sudovima, koji su mu dozvolili da ju posjećuje vikendima, jer je okružni sud ustvrdio kako se ne radi o prisilnom braku.

Slučaj je završio na Vrhovnom sudu koji je sada donio kako se na taj “brak” treba promatrati na temelju pravnog statusa u Siriji. Takvi slučajevi će se ubuduće morati uzimati u obzir na pojedinačnoj razini, umjesto da se primjenjuje opći zakon – kao što je do sada bilo uobičajeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pri tome se ističe, kako je već 2016. godine u Njemačkoj bilo primjećeno minimalno 1000 slučaja brakova s maloljetnim osobama. Također, Njemačka je prošle godine povećala dobnu granicu za brak sa 16 na 18 godina, što bi sada moglo biti poništeno.

>Dr. sc. Hrvoje Pende: Marrakech kao peta faza manipulacije – o čemu se u stvari radi?

Švedska, koja je također primila veliki broj migranata od 2015. godine, nešto se uspješnije bori protiv maloljetničkih brakova, nedavno je osudila par koji je pokušao prisiliti maloljetnu kćer na dogovoreni brak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj bi odluka vrhovnog suda mogla imati dalekosežne posljedice, s obzirom da se u ovom konkretnom slučaju kao legalan, priznao brak temeljen na šerijatskom zakonu.

Zanimljivo, dok Njemačka priznaje čak brak s maloljetnom rođakinjom, Maroko, u kojem je nedavno potpisan tzv. Marakeški sporazum još uvijek zakonski ne prepoznaje niti priznaje kršćanske brakove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.