Od siječnja 2014. uhićeno 880 krijumčara imigranata

Talijanske vlasti su u nastojanju da spriječe krijumčarenje imigranata na Sredozemlju, od siječnja 2014. uhitile 880 osoba za koje se sumnja da su krijumčari ljudima, piše u utorak talijanski list Avvenire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 800 među njima su “beskrupulozne osobe s mobitelima i palicama koje slušaju svoje nadređene”, a oko 80 ih je osumnjičeno da su u krijumčarenju imali puno veću odgovornost. Među njima je jedan Eritrejac optužen da je sudjelovao u organizaciji 23 putovanja, piše talijanski katolički list.

Među uhićenima od početka 2014. je 279 Egipćana, 182 Tunižana, 77 Senegalaca, 74 Gambijca, 42, Sirijac, 39 Eritrejca, 29 Marokanaca, 24 Nigerijaca i 22 Libijaca. U navedenom je razdoblju u Italiju Sredozemljem stiglo oko 270.000 migranata.

No unatoč tješnjoj suradnji talijanske policije i policije tih zemalja, uz izuzeće Libije u kojoj traje građanski rat, nijedan od glavnih “šefova” za kojima se traga na međunarodnoj razini nije priveden.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima je Etiopljanin Ermias Gharmiay, osumnjičen da je od iznajmljivanja plovila zaradio oko 70 milijuna dolara. Na jednom takvom “putovanju” u listopadu 2013. blizu Lampeduse utopilo se 366 migranata.

Uhićenja osoba za koje se sumnja da su krijumčari ljudima češća su nakon akcija spašavanja na moru jer migranti znaju tko ih je ukrcao u nesigurna plovila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.