Pahor predložio Tajaniju zajednički udžbenik iz povijesti

Foto: fah

Ideju o prevladavanju predrasuda iz prošlosti iznio je u srijedu slovenski predsjednik Borut Pahor, predloživši izradu zajedničkih povijesnih udžbenika za Slovence i Talijane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon susreta u Bruxellesu s predsjednikom Europskog parlamenta Antoniom Tajanijem, Pahor nije želio komentirati zahtjeve nekih političkih stranaka u Sloveniji za ostavkom talijanskog političara koji je nedavno izjavio “Živjela talijanska Dalnacija, živjela talijanska Istra”.

No, novinarima je nakon susreta kazao da je sugovorniku predložio pripremu zajedničkog slovensko-talijanskog udžbenika iz povijesti po uzoru na sličan njemačko-francuski udžbenik kojim su ta dva naroda izmirila poglede na problematičnu povijest.

>Jure Vujić: Iredentizam nije isključivo talijansko svojstvo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnova za takav udžbenik moglo bi biti izvješće talijanskih i slovenskih povjesničara o odnosima dvaju naroda od 1918. do 1954., izrađeno u vrijeme priprema Slovenije za ulazak u EU, kad je Italija postavljala rezerve glede napuštene imovine esula i zaštite manjinskih prava.

“Slovenski je predsjednik u razgovoru s predsjendikom Eurpskog parlamenta iznio prijedlog da se po njemačko-francuskom uzoru pripremi zajednički povijesni udžbenik koji bi se temeljio na nalazima zajedničkog povjerenstva naših povjesničara”, navedeno je na službenom twitter profilu ureda slovenskog predsjednika.

Pahor je u vezi s Tajanijevim izjavama prije dva tjedna pisao talijanskom predsjedniku Mattarelli i tražio službeno pojašnjenje, ali je kasnije naveo da je zadovoljan isprikom koju je naknadno dao Tajani rekavši da mu je žao i da je bio krivo shvaćen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.