Petir tražila više novca za poljoprivrednike

Foto: snimka zaslona

Zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir govorila je u utorak je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu kasno navečer o proračunu EU za 2015. godinu pri čemu je pozvala da se osigura dodatna pomoć poljoprivrednim proizvođačima pogođenim ruskim embargom i elementarnim nepogodama izvan poljoprivrednog proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ruski embargo, klimatske promjene, rekordna nezaposlenost mladih, neplaćeni računi, prezaduženost, ne postizanje ciljeva u okviru rasta i zapošljavanja, izazovi su na koje proračun za 2015. godinu mora barem djelom odgovoriti kao bi se ostvarili ciljevi koji su zacrtani do 2020. godine“, rekla je Petir.

Naglasila je da važan segment zasigurno predstavlja dio proračuna koji se odnosi na zajedničku poljoprivrednu politiku te da bi je veselilo kada bi on bio veći i kako bi se realizirali projekti koji bi osigurali ostanak ljudi na selu i njihov dostojanstven život.

Marijana Petir je istaknula da posebnu pažnju treba posvetiti malim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima koji su proizvođači hrane, čuvari prostora i biološke raznolikosti te pokretači razvoja i jamci života u ruralnim područjima. A to se, kako je rekla, mora vidjeti i u proračunu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Poljoprivrednici pogođeni ruskim embargom trebaju naći svoje mjesto u ovom proračunu ali ne u segmentu zajedničke poljoprivredne politike već u okviru proračunskih rezervi kao što je to i predložio predsjednik Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj“, rekla je Petir.

Mnogi poljoprivrednici u Hrvatskoj ali i u drugim zemljama teško su stradali u polavama i njihove njive dugo vremena neće biti spremne za sjetvu te bi se i za njih trebalo osigurati prostor unutar proračunskih rezervi jer je pravo pitanje od čega će oni živjeti slijedećih godinu dana i kako će školovati svoju djecu.

Marijana Petir supotpisala je amandman kojim se traži uspostava Fonda za restrukturiranje sektora proizvodnje šećera u vrijednosti od 250 milijuna Eura. Naime, ukidanje kvota za proizvodnju šećera od 2017. godine već je sada uzrokovalo pad cijena šećera te će taj fond omogućiti lakšu prilagodbu proizvođača šećera slobodnom tržištu što je izuzetno važno i za Hrvatsku koja ima tri šećerane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.