Hrvatski premijer Andrej Plenković razgovarao je u četvrtak na marginama summita Europske političke zajednice (EPC) u palači Blenheim u blizini Oxforda s rumunjskim predsjednikom Rumenom Radevim i crnogorskim Jakovom Milatovićem, javlja HRT.
“Na neformalnom sastanku s predsjednikom Milatovićem ponovili smo naše nezadovoljstvo s izglasavanjem rezolucije o Jasenovcu u crnogorskom parlamentu”, rekao je Plenković.
Skupština Crne Gore je krajem lipnja na inicijativu prosrpske i proruske desnice usvojila rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen.
>Crna Gora Rezolucijom o Jasenovcu otežala sebi put do EU-a
Plenković: ‘Taj potez nije dobar za odnose s Hrvatskom’
Rezoluciju je podržao 41 zastupnik vlasti. Oporba i jedan dio vladajućih zastupnika napustio je dvoranu. Gotovo polovica od ukupno 81 zastupnika nije nazočila glasanju.
Plenković kaže da takav rezultat pri glasanju govori o velikoj podijeljenosti na crnogorskoj političkoj sceni.
“Predsjednik Milatović tu ima znatno suzdržaniji stav i shvaća da taj potez nije bio dobar za Crnu Goru, ni za odnose s Hrvatskom”, rekao je Plenković.
Upitan mogu li te podjele u crnogorskom društvu biti fatalne za put zemlje prema EU-u, Plenković je rekao da će teško biti fatalne, ali će svakako biti otežavajuće.
>Plenković o uvođenju kontrole na granice: Schengen nije gotov, ali ima problem
Hrvatsko pristupanje šengenskom prostoru
S bugarskim predsjednikom Radevim bilo je riječi o hrvatskom pristupanju šengenskom prostoru i europodručju.
Bugarska je zajedno s Rumunjskom i dalje blokirana što se tiče ulaska u šengenski prostor. U ožujku su ukinite granične kontrole samo u zračnim lukama. Na kopnenim se granicama i dalje provode. Zbog političke nestabilnosti ponovno se odgađa i ulazak u eurozonu.
Plenković kaže da mu je Radev najavio da bi Bugarska mogla ove godine po sedmi put u tri godine izići na parlamentarne izbore. Sve zbog nemogućnosti sastavljanja koalicijske vlade.
“Dvije su poruke. Prva je da je sve manja i manja izlaznost na izbore. Druga je sve veća fragmentacija, a time i nestabilnost. Tu se točno vidi ono što sam govorio u Hrvatskoj koliko je važna politička stabilnost čvrste parlamentarne većine, što je temeljni preduvjet za razvoj, projekte i međunarodno pozicioniranje”, rekao je Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasa