Predsjednik Erdogan u Parizu u nadi da će obnoviti veze s EU

epa06216084 Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks during the inaugural Bloomberg Global Business Forum at the Plaza Hotel in New York, New York, USA, 20 September 2017. The forum will feature more than 50 heads of state and 250 international CEOs as it is held on the sidelines of the ongoing nearby General Debate of the United Nations General Assembly. EPA/ANDREW GOMBERT

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan putuje u petak u Pariz gdje će razgovarati s kolegom Emmanuelom Macronom, u trenutku kada se čini da Ankara želi obnoviti veze s Europskom unijom nakon ozbiljne krize u 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj posjet, najvažniji posjet nekog turskog predsjednika zemlji EU-a od neuspjelog puča u srpnju 2016., bit će uglavnom posvećen regionalnim pitanjima, poput sirijskog sukoba i statusa Jeruzalema, ali Pariz tvrdi da bi se na dnevnom redu mogla naći i ljudska prava.

Zbog razmjera čistke koju je provodila nakon pokušaja državnog udara, Ankara se našla na meti brojnih kritika europskih partnera, napose Berlina, zbog čega su gotovo prekinuti dugotrajni pregovori o njezinu pristupanju EU-u.

Nakon toga je više od 140.000 ljudi smijenjeno i otpušteno, a više od 55.000 uhićeno, među njima sveučilišni profesori, novinari i prokurdski aktivisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka kancelarka Angela Merkel je početkom rujna čak izjavila da je sklona prekidu tih pregovora, a francuski predsjednik Macron je nekoliko dana poslije pozvao da se “spriječi raskid” odnosa EU-a i Turske, nazivajući potonju “važnim partnerom”, ali i izrazivši žaljenje zbog “skretanja koja zabrinjavaju”.

Erdogan je prošlog tjedna izjavio da želi “dobre odnose s EU i sa zemljama EU” kako bi se “smanjio broj neprijatelja i povećao broj prijatelja”.

Napose je izrazio zadovoljstvo zbog potpore Pariza, ali i Berlina, njegovoj oštroj osudi američke odluke o priznavanju Jeruzalema izraelskom prijestolnicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nisu nas ostavili same u tome”, ocijenio je Erdogan.

“Približavajući se Francuskoj, velikoj zemlji EU-a, Turska pokušava dati novi zamah europskoj kandidaturi, napose u trenutku kada zemlja nailazi na mnoge teškoće na Bliskom istoku (Sirija, Irak) i prolazi kroz diplomatske napetosti sa Sjedinjenim Državama”, ocijenila je Jana Jabbour, suradnica u CERI-ju, francuskom Institutu za međunarodne studije i istraživanje.

Ovo je prvi posjet turskog predsjednika Francuskoj nakon izbora Emmanuela Macrona za predsjednika u svibnju 2017., ali su se dvojica čelnika već imala prigodu susreti na međunarodnim summitima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičari ocjenjuju da Francuska ovime želi učvrstiti suradnju s Turskom na polju suzbijanja terorizma i migrantske krize.

“Emmanuel Macron postupa s Ankarom pragmatično: ocijenivši da je Turska važan partner Europe u vezi s tim pitanjima, pokušava pridobiti Erdogana i graditi nove odnose s Turskom polazeći od interesa obiju zemalja”, kazala je Jabbour, dodajući da “Macron neće prinijeti (…) tursko-francuske veze kao žrtvu na oltar zaštite ljudskih prava”.

Osim političkih tema, dvojica predsjednika će razgovarati i o gospodarstvu, gdje žele ojačati suradnju. Glasnogovornik ureda turskog predsjednika Ibrahim Kalin istaknuo je u priopćenju objavljenom u nedjelju da je Francuska “važan saveznik” i “važan gospodarski i trgovinski partner” Turske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.