Reakcije iz Slovenije: ‘Hrvatsku ne smijemo pustiti u Schengen’ i ‘Milanović je kao Tito, ne priznaje sud’

Foto: fah

Nakon jednoglasne odluke Hrvatskog sabora kojom se Vladi nalaže pokretanje postupka kojim će Hrvatska istupiti iz Arbitražnog sporazuma sa Slovenijom, o novoj situaciji oglasio se i bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Još sam ranije govorio da se bojim da se Hrvati dogovora neće držati jer se dosad nisu držali nijednog koji su sklopili sa Slovenijom. Jedina mogućnost je bila da Hrvatska neće ući u EU dok se ne dogovorimo oko granice. Tako je smatrala naša vlada od 2004. do 2008. Nakon dolaska nove, Pahorove vlade, više nismo postavljali uvjete, osim tog bedastog Arbitražnog sporazuma. To da se Hrvati povlače, dio je njihove politike. Oni ne žele sporazum sa Slovenijom ni uređenje granice, nego incidente i stalnu dramatičnu situaciju”, kaže on.

Rekao je i što bi trebao biti idući potez Slovenije: “Mislim da prvo treba promijeniti ministra vanjskih poslova, a možda i vladu, stvoriti vladu narodnog jedinstva i scenarij kako će se stvar dalje rješavati. Posljednja mogućnost koju imamo jest da Hrvatsku nećemo pustiti u Schengen dok se ne dogovorimo, a to mora biti jednoglasno”.

“Milanović je kao Tito, ne priznaje sud”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju je prokomentirao je još jedan bivši slovenski šef diplomacije, Ivo Vajgl: “Rasprava o ponašanju Sekolec i Drenikova nije primjereno okončana. Nitko nije stao u njihovu obranu, oboje su dali ostavku. Na Arbitražnom je sudu da odluči je li to dovoljno za prekid postupka. Kao što je najavljeno, obje strane bit će pozvane u Haag, a Sud će onda odlučiti hoće li nastaviti s radom. Ukoliko odluči nastaviti, presuda će biti donesena. Obje zemlje su se obvezale na to da će je poštivati. Milanovićeva izjava o tome da neće poštivati odluke Suda je u stilu izjave Tita: “Ja ne priznajem ovaj sud’. Ako si član međunarodne zajednice, moraš poštovati međunarodno pravo i institucije”.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.