Slovenija će odluku o novom arbitru donijeti u četvrtak, Erjavec kaže da će se arbitraža nastaviti

Foto: fah

Slovenija će odluku o novom arbitru na arbitražnom sudu donijeti u četvrtak i ima puno povjerenje u rad arbitražnog suda, navela je u petak u priopćenju za javnost slovenska vlada, dok je ministar vanjskih poslova Karl Erjavec rekao da će se arbitražni postupak nastaviti unatoč izlasku Hrvatske iz procesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odluku o imenovanju novog arbitra donijet ćemo idućeg četvrtka, te o toj odluci na odgovarajući način obavijestiti sud”, kaže se u priopćenju.

“Republika Slovenija ima puno povjerenje u neovisnost i nepristranost suda, te očekuje da će sud što prije u svom punom sastavu nastaviti s radom, u skladu s arbitražnim sporazumom”, navedeno je u priopćenju iz ureda slovenske vlade.

Erjavec je u petak rekao da će se arbitraža nastaviti unatoč tome što je Hrvatska notificirala izlazak iz arbitraže o granici, a slovenski arbitar Ronny Abraham dao ostavku samo šest dana nakon što se primio te dužnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jednostrani izlazak iz međunarodnog ugovora nije moguć”, kazao je Erjavec na konferenciji za novinare, nakon sastanka s predsjednikom parlamentarnog odbora za vanjsku politiku Jožefom Horvatom i slovenskim veleposlanikom u Zagrebu Vojkom Volkom.

Erjavec je kazao da ne očekuje da će Hrvatska do 14. kolovoza nakon ostavke arbitra Budislava Vukasa i svoje notifikacije izlaska iz arbitraže imenovati svog novog arbitra, ali je naglasio kako se nada da će to učiniti arbitražni sud. Zadovoljan je, kako kaže, što taj sud i Europska komisija podržavaju arbitražni postupak, odnosno njegov nastavak. “Arbitražni sud može postaviti arbitra u ime Hrvatske”, kazao je Erjavec.

Slovenija možda i neće imenovati suca nego će to prepustiti sudu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome hoće li Slovenija nakon ostavke Abrahama imenovati svog suca i hoće li to biti domaći ili strani stručnjak, te ima li smisla da to učini Slovenija ili je bolje prepustiti sudu imenuje i novog slovenskog arbitra, idućeg će tjedna odlučivati lideri političkih stranaka, parlamentarni odbor za vanjsku politiku, a u konačnici vlada i premijer Miro Cerar, sugerirao je Erjavec.

Pravna situacija nastala nakon ostavke Abrahama koji je i predsjednik ICJ-a, a smatrao se odličnim izborom za koji se nakon poznatog skandala odlučila Cerarova vlada, po navodima slovenskih medijima, sada je sasvim neizvjesna, a političari i pravni stručnjaci analiziraju moguće pravne poteze Ljubljane i način kako se oduprijeti “pritiscima” i “atentatu na arbitražu”, koju je po ocjenama iz Ljubljane napravila Hrvatska.

“Arbitražni sud će donijeti konačno rješenje koje će Hrvatska morati provesti pod pritiskom međunarodne zajednice”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši slovenski predsjednik Danilo Tuerk, i sam stručnjak za međunarodno pravo, kazao je za Slovensku televiziju da će arbitražni sud donijeti “konačno rješenje”, odnosno da će to biti “res iudicata” koju će Hrvatska morati provesti pod pritiskom međunarodne zajednice i da nemaju pravo oni koji razmišljaju o alternativnom načinu rješenja spora jer je arbitraža najbolje rješenje i uzor za druge balkanske zemlje.

Medijima i u kuloarskim razgovorima javljaju se razne interpretacije, pa čak i takve da bi Slovenija mogla opozvati svoju ratifikaciju pristupnog sporazuma Hrvatske s Europskom unijom, zaustaviti pri napredovanju u Schengenski prostor i Europsku monetarnu uniju, pa čak i tužiti ICJ-u jer arbitražni sporazum nije potpisala u dobroj vjeri i jer ga je od početka mislila izigrati, kako je to rekao bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel koji sadašnjim vlastima preporučuje da budu jako oprezni u sadašnjoj “igri” koju vodi Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.