Državno odvjetništvo Njemačke zatražilo je doživotni zatvor za Perkovića i Mustača. Tvrde da su potvrđeni navodi optužnice. Ukazuju ne na pomaganje, nego na sudjelovanje dvojice optuženih u ubojstvu Đurekovića.
U nastavku suđnja u Münchenu u utorak odmah na početku stanka. Obrana Josipa Perkovića pitala je suca je li utvrdio kako se osjeća Josip Perković, navodi HRT.
Dobro je, rekao je sudac Dauster, kojem je kaže u bolničkom odjelu zatvora Stadelheim doktor Netzer rekao da je Perković dobro.
Pregledali su ga jutros na tom odjelu, a i u sobi u kojoj je zatvoren, rekao je branitelj Richard Beyer kojem je optuženi rekao kako mu je tlak loš.
Sudac je zatim pitao Perkovića kako se osjeća, “Nisam sjajno”, odgovorio je. Sudac je zatim ispraznio prostor za publiku i naredio liječnički pregled Josipa Perkovića.
Za njim i Zdravkom Mustačem u sudnicu je danas možda drugi ili treći put u 21 mjesec suđenja ušao i dežurni liječnik. Obrana brigom za Perkovića praktično uzima sudskom vijeću vrijeme, kako se saznaje iz kuloara, dok početkom kolovoza ne bude spreman govoriti Josip Perković.
Od proslog ročišta, 19. srpnja, često je boravio u zatvorskoj bolnici, pa kasni s pripremom svoga izlaganja. Sudac Dauster odlučno pokušava, dodavanjem novih triju termina ročišta, postići da presuda bude još prije ljetne stanke – prije godišnjih odmora u Bavarskoj.
Podsjetimo, postoji sumnja da će Mustač i Perković pokušati na sve načine odgoditi donošenje presude prije parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, o čemu su već pisali i njemački mediji.
> Njemački mediji: Zašto presuda Perkoviću i Mustaču ne smije biti izrečena prije izbora?
U postupku bivšim šefovima tajnih službi, tužiteljstvo je prezentiralo mnogobrojne dokumente. Računalo se da će presuda biti izrečena krajem srpnja ili početkom kolovoza. To bi značilo usred izborne kampanje u Hrvatskoj, i pred izbore koji su raspisani za 11. rujna.
Na Višem zemaljskom sudu u Münchenu 19. srpnja došlo je do novog zapleta. Na suđenju osumnjičenima za sudioništvo u okrutnom ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u Wolfratshausenu pokraj Münchena, bivšim šefovima tajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, odmah na početku uslijedio je prekid, točnije stanka.
Umjesto iznošenja završnog govora zastupnika optužbe, tužitelja Lienharda Weissa, obrana, tj. Anto Nobilo, zatražio je izuzeće cijelog sudskog vijeća, sačinjenog od petorice sudaca pod predsjedanjem dr. Manfreda Daustera.
> Preokret na suđenju u Münchenu: Branitelj optužio sud za pristranost i tražio izuzeće sudaca
Uslijedio je pravni postupak oko zahtjeva za izuzećem sudskog vijeća koje postupak vodi od 2014. Zahtjev je oko 16 sati na koncu odbijen kao neutemeljen i sudac Dauster želio je nastaviti s postupkom, međutim opet se javila Perkovićeva obrana tvrdeći da je Perković umoran i da ima bol u leđima. Sudac Dauster pozvao je liječnika, pa se rasprava otegla do kasnih poslijepodnevnih sati.
> Siniša Pavlović: Perkovićeva obrana želi spriječiti da se završi dokazni postupak
“Suština cijele priče nije u pristranosti sudaca, već se svodi na kupovanje vremena, odnosno Perkovićeva obrana na sve načine želi spriječiti da se završi dokazni postupak i da krenu završni govori stranaka jer to znači da će presuda biti donesena odmah nakon tih završnih govora. Njima to očigledno iz nekih razloga ne odgovara”, ocjenjuje Siniša Pavlović, odvjetnik Gisele Đureković, u razgovoru za Narod.hr.
Branitelj Beyer prigovorio je kad je sudac dao riječ državnom odvjetniku Weissu, tvrdi kako bi Perković htio govoriti prije svih završnih riječi. Suci su se povukli na dogovor i zaključili kako činjenica da Perković želi govoriti ne sprječava završne riječi, a Perkovićevo izlaganje nije spremno i može ga zatražiti kad bude spreman, rekao je sudac Dauster.
Obrana se zatim otišla savjetovati s Perkovićem, da možda odmah danas započne dio svoga izlaganja. Priprema ga 3-4 tjedna, kaže branitelj Wagner.
Dva ili tri puta posjetio sam ga zbog toga u zatvoru. Razgovarali smo o pojedinostima. Već ima u pisanom obliku oko stotinu stranica sadržaja njegova iskaza, kazao je Peter Wagner, branitelj Josipa Perkovića.
Budući da je formalno završen dokazni postupak, a obrana nije uspjela srušiti suđenje i postići izuzeće sudaca, Manfred Dauster zakazao je jos tri dodatna ročista. Do ljetne stanke, do zaključno 3. kolovoza, trebali bi tužitelji pa obrana iznositi završne riječi. Na kraju imaju mogućnost govoriti i Josip Perković i Zdravko Mustač.
Obrana nije uspjela uzeti cijeli dan, Perković nije htio danas početi govoriti, zatim je počela poslijepodne završna riječ državnog odvjetništva.
Predstavnik državnog odvjetnika je najprije objasnio zašto se za pomaganje u ubojstvu iz ljeta 1983. godine sudi tek od listopada 2014. Optuženi su bili nedostupni njemačkom pravosuđu, a uz pomoć takozvanog Lex Perković tadašnja vlada u Zagrebu pokušala je spriječiti izručenje, objasnio je tužitelj spominjući i pritisak Europske unije.
Tužitelj je naglasio kako se optužnica potvrdila, obojica i Mustač i Perković sudjelovali su, a ne samo pomagali u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovica. U slučaju sudjelovanja, kazna je u Njemačkoj doživotni zatvor, koji bi, ako bi bili prema toj tvrdnji tužitelja osuđeni, prema ovdašnjim propisima, služili bi kaznu u jednom od zatvora u Hrvatskoj.
Sudac u pokrajinskom sudu Stefan Weiland počeo je opisom Mustačeva djelovanja. Opisao ga je kao osobnu poveznicu SDS-a i Vijeća za zaštitu ustavnog poretka. Ključnu poziciju u borbi protiv emigracije imao je i Perković, dodaje Weiland. Surađivao je s Mustačem, mnogobrojni su dokazi, rekao je, među njima i rekonstrukcija službe. Lasić, Gabriš, Traživuk, Mičić i Manolić potvrdili su pozicije optuženih, rekao je Weiland u završnoj riječi.
U ranijim izjavama obojica su svoje pozicije potvrdili, smatra državno odvjetništvo, navodeći što su opisivali svjedoci saslušani u Muenchenu.
Sudac Weiland nastavio je završnu riječ opisujući odnos tadašnje Njemačke i Jugoslavije, opisivao je ulogu SDS-a i drugih službi, način naređivanja i odobravanja operativne obrade. Označo je pri tom odgovornima Perkovića, Mustača i ministre tadašnjeg SUP-a. Opisao je dodjelu udbaških poslova onima čiji su agenti bili u boljem položaju za djelovanje. Govorio je o uključivanju operativnih centara u pojedinu akciju, o sastancima s agentima u trećim zemljama, o utjecaju državnih i partijskih moćnika. Nije bilo veće akcije u inozemstvu, a da nisu bili uključeni dužnosnici na republičkoj i saveznoj razini, zaključio je sudac Weiland.
Viši državni odvjetnik Weiss nastavio je opisivati mjere i djelovanje protiv emigracije u inozemstvu, uključivo i likvidiranje državnih neprijatelja u inozemstvu, koje je tada bila za njih zakonita aktivnost. Weiss je naveo niz svjedoka i dokaza, govoreći i o specijalnim akcijama službi. Cijeli je niz likvidacija među emigrantima, rekao je Weiss. Za izvedbu su bile nadležne republičke službe. Weiss je spominjao formalne kriterije za likvidaciju emigranata. Na primjeru ubojstva Brune Bušića i Titove direktive ocrtavao je okružje u kojem su se planirale likvidacije, a prethodila im je intenzivna operativna obrada. SDS je poslije Titove smrti opet intenzivirao likvidacije, rekao je Weiss.
Nema sumnje da su odluke o likvidiranju donosene u vrhu pojedine službe sigurnosti. Odobravanje likvidacije nije izričito dokumentirano, rekao je tužitelj. Opisivao je izvedbu specijalnih akcija posebnog odreda ili “Grupe A”.
Zatim je odvjetništvo opisivalo Đurekovićevo ubojstvo. Iznijeli su mnoštvo činjenica, podataka i naveli svoju ocjenu dokaza koje je izvodilo sudsko vijeće tijekom više od 21 mjeseca koliko traje postupak. Državni odvjetnik sažeto je prepričavao jedan po jedan podatak iz dugotrajnog postupka, izvlačeći na kraju zaključak da su obojica optuženih sudjelovala u ubojstvu.
Prvi komentar branitelja Ante Nobila bio je kako je tužiteljstvo preskočilo dvije ključne činjenice. Kaže da nema dokaza da su ubojice čekale u garaži, te da Prates nije mogao znati, a ni reći Perkoviću da će Đureković u određeno vrijeme doći u garažu. Nobilo dodaje da ga državno odvjetništvo u završnoj riječi nije iznenadilo.
Na kraju su predstavnici saveznog državnog odvjetnika zatražili kaznu doživotnog zatvora za Perkovića i Mustača, smatrajući da su dvojica sudjelovala, a ne samo pomagala u ubojstvu Stjepana Đurekovića.
Tekst se nastavlja ispod oglasa