Sukob članica EU o fondu za oporavak: Oko čega se ne mogu dogovoriti i hoće li se institucije EU još više miješati u nacionalnu politiku?

epa07662609 (L-R) Dutch Prime Minister Mark Rutte, Croatian Prime Minister Andrew Plenkovic, Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki during the second day of a European Council Summit in Brussels, Belgium, 21 June 2019. European leaders take the relevant decisions on appointments for the next institutional cycle and adopt the EU's strategic agenda for 2019-2024. EPA/OLIVIER HOSLET

Dogovora o sedmogodišnjem proračunu i fondu za oporavak među članicama EU još nema, te se pregovori i dalje nastavljaju. Među članicama EU oformile su se dvije grupacije, od kojih je jedna predvođena Nizozemskog, a druga Italijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska kao štedljiva članica EU, zajedno s Austrijom, Švedskom, Finskom i Danskom traži da paket pomoći bude manji te da se veći udio sredstava daje putem otplativih zajmova, a ne putem takozvanih ‘grantova’ o čijoj bi dodijeli većinom odlučivale isključivo institucije EU.

Inicijalno, na samitu je trebao biti odobren paket pomoći koji bi se sastojao od 500 milijardi eura kroz ‘grantove’ i 250 milijuna u obliku zajmova. No, nizozemski premijer Mark Rutte inzistira da se pomoć kroz ‘grantove’ smanji s 500 na 350 milijardi eura. Prema posljednjoj verziji, 400 milijardi eura bila bi nepovratna sredstava dok bi se ostatak namirio kroz kredite.

>Zastupnice afričkog podrijetla u Europskom parlamentu: ‘Previše je povjerenika Europske komisije koji su bijelci’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dr. sc. Andrej Grubišić o novcu za oporavak od krize koju dobivamo od EU: ‘EU nije dala taj novac Hrvatskoj nego birokratima u Hrvatskoj’

Nadalje, na samitu se lobira i da se uz paket pomoći državama članicama postave uvjeti pod kojima ga mogu dobiti, povezujući ga s takozvanom “vladavinom prava”. Tome se protivi mađarski premijer Viktor Orban koji je zaprijetio da će staviti veto na dogovor. Takvo rješenje bi bio udar na Poljsku i Mađarsku koje prema tvrdnjama Europske komisije imaju problema s poštivanjem vladavine prava.

Treća grupacija predvođena Italijom koja je najteže pogođena pandemijom koronavirusa, zahtjeva veće sredstva u paketu za pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukob oko nadgledanja zemalja članica

No, kako za Euronews ističe Guntram Wolff, direktor ekonomskog think thanka Bruegel; najveći sukob zapravo se vodi oko odobravanja sedmogodišnjeg proračuna EU, Sukob je vezan uz takozvana uvjetovanja, odnosno nadgledanje zemalja članica.

“Ovdje se, u izvjesnom smislu, radi o tome kako dijeliti suverenitet i zato su pregovori teški”, dodaje Wolff i zaključuje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne radi se toliko o 5 ili 10 milijardi više ili manje koje će bilo koja zemlja dati ili platiti. Zapravo se radi o tome što to znači glede uplitanja u nacionalnu politiku zemalja članica, što mislim da je neizbježno”.

Moguća odgoda

Već se spominje i novi samit za kraj srpnja ili u kolovozu kako bi se otvorio prostor za preispitivanje mjera, tj. koliko pojedine članice mogu ‘popustiti’.

Ali ako se sporazum ne postigne posljedice bi mogle biti velike. Bez europske pomoći teško mogu izdržati jesenski recesijski udar prvenstveno Španjolska i Italija, koje su najviše pogođene pandemijom koronavirusa, ali i neke druge zemlje članice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.