Tusk kaže da je trgovinski summit EU-a i Kanade još uvijek moguć

Foto: fah

Summit predviđen u četvrtak u Bruxellesu zbog potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini između Europske unije i Kanade (CETA) je “još uvijek moguć”, iako je Belgija obznanila da ga ne može potvrditi, rekao je u ponedjeljak predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk kazavši i da se s time slaže kanadski premijer Justin Trudeau.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Premijer Justin Trudeau i ja mislimo da je moguće održavanje summita u četvrtak. Podržavamo sve strane u pronalaženju rješenja. Još ima vremena”, naveo je u tweetu Tusk nakon telefonskog razgovora s kanadskim čelnikom Trudeaum.

Belgijski premijer Charles MIchel je rekao tijekom poslijepodneva da njegova zemlja još nije spremna potpisati CETA-u jer nije dobila odobrenje parlamenata svih belgijskih entiteta.

“Tražili su da danas jasno odgovorimo. Jasan odgovor u ovom trenutku je ne”, rekao je Michel koji je odmah o svom odgovoru informirao Tuska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vijeća, koji predstavlja 28 država EU-a, Belgiji je dao rok do ponedjeljka navečer da obznani svoje stajalište.

“Savezna vlada nije u poziciji potpisati CETA-u“, rekao je Michel na konferenciji za novinare nakon sastanka s čelnicima južne belgijske regije Valonije.

“Savezna vlada, njemačka jezična zajednica i Flandrija su dali pristanak. Valonija, bruxelleska regija i frankofona zajednica nisu“, rekao je Michel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Belgija je jedina od 28 članica EU-a koja još nije dala pristanak na potpisivanje CETA-e. U Belgiji svi federalni entiteti – regije i jezične zajednice – moraju dati svoj pristanak saveznoj vladi za potpisivanje međunarodnih sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.