Nakon što je Rusija najavila da planira zatvoriti Sjeverni tok 1 na tri dana zbog održavanja u kolovozu, cijene plina i električne energije nastavile su rasti u Europi, a cijene električne energije postigle su nove rekorde u Njemačkoj i Francuskoj.
U Njemačkoj su cijene električne energije na burzi za sljedeću godinu skočile na rekordnih 800 eura po megavat satu. Buduće cijene plina u Europi također su dosegle rekord, a u četvrtak su se zatvorile na 318 eura.
Inflacija, koja je djelomično potaknuta rastućim cijenama energije, slomila je raspoloženje njemačkih potrošača, dovodeći ga na rekordno nisku razinu, prema istraživanju organizacije Growth for Knowledge (GfK).
GfK-ov potrošački barometar izvještava o padu od 5,6 bodova u srpnju na -36,5, padu koji je iznenadio tržišta.
Veleprodajne cijene plina također su postigle novi rekord na nizozemskoj burzi plina, dosegnuvši 320 eura po megavat satu. Sredinom kolovoza 2021. megavat sat koštao je samo 26 eura, što predstavlja ogromno povećanje od više od 1200 posto.
Cijena električne energije u Francuskoj skočila je na novi rekord jer se njezine nuklearne elektrane suočavaju s prekidima rada zbog suše i tehničkih problema. Francuska dobiva znatan udio svoje snage iz nuklearne energije, a trenutačni nuklearni problemi zemlje imaju posredni učinak na cijelo europsko energetsko tržište.
Državna tvrtka Electricite de France SA objavila je da će većem broju njezinih reaktora trebati više vremena da se vrate u pogon nakon što su zaustavljeni, a očekuje se da će prekidi smanjiti proizvodnju za 8380 megavata, što je gotovo 14 posto ukupnog francuskog nuklearnog kapaciteta, prenosi Remix.
“U Francuskoj samo polovica reaktora radi”, rekao je njemački državni tajnik Patrick Graichen, koji radi u ministarstvu gospodarstva.
Postoji bojazan da Rusija možda neće ponovno pokrenuti protoke
Ruski Gazprom objavio je da će vitalni plinovod Sjeverni tok 1 biti zatvoren na tri dana zbog održavanja do 31. kolovoza. Međutim, postoji bojazan da Rusija možda neće ponovno pokrenuti protoke, koji su već smanjeni na otprilike 20 posto normalne razine zabilježene prošle godine. Čak i ako se zalihe vrate na mrežu, cijene plina mogle bi dodatno porasti zbog neizvjesnosti, a Rusija bi u budućnosti mogla provoditi povremene obustave rada koje će dodatno pritisnuti Europu.
U reaktoru Pauluel 4 u Francuskoj produljeni su planirani zastoji za šest reaktora, a najavljen je i novi. Dok su ovakvi prekidi u nekim slučajevima trajali samo nekoliko dana, drugi su trajali čak dva mjeseca.
Francuska struja za sljedeću godinu skočila je na 880 eura (879 dolara) po megavat satu, što je povećanje od 1000 posto u odnosu na godinu prije. Međutim, francuske cijene energije ograničene su za potrošače, što znači da do sada francuski krajnji potrošači nisu doživjeli masovna povećanja svojih računa, pri čemu bi vlada plaćala razliku.
Europske zemlje i dalje su u kriznom stanju, traže načine za smanjenje troškova električne energije i zaštitu građana od skokovito visokih računa za energiju. U petak je Velika Britanija objavila da će gornja cijena na računima za energiju biti povećana za 80 posto. Očekuje se da će milijuni biti pogođeni računima otprilike tri puta većim od onih prošle zime, povećavajući izglede za recesiju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa