(VIDEO) Plenković o vodećim mjestima u EU: ‘Još nije postignut dogovor’

epa07685570 Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic during arrivals for a Special European Council in Brussels, Belgium, 30 June 2019. Heads of states or governments from EU member states meet to continue discussions on the possible candidates for the heads of EU institutions, namely European Council President, President of the European Commission, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy (Foreign Policy Chief), and President of the European Central Bank. EPA/ARIS OIKONOMOU

Čelnici zemalja članica EU-a nisu postigli nikakav dogovor o distribuciji vodećih mjesta u europskim institucijama i stoga je odlučeno da se nakon dugih razgovora napravi stanka i da ponovno nastavimo sutra, izjavio je u ponedjeljak hrvatski premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nema nikakva dogovora jer su se pregovori, kao što sam i najavio, pokazali zahtjevnim, kompliciranim i teškim. Stoga je odlučeno da se napravi jedna pauza i nastavi sutra ujutro u 11 sati”, rekao je Plenković nakon što je izvanredni summit prekinut nakon 20-tak sati razgovora i pregovora. Čelnici su za vrijeme pregovora bili potpuno izolirani, bez mobitela i pristupa internetu.

Razgovoralo se o paketu imenovanja koji uključuje novog predsjednika Europske komisije, predsjednika Europskog vijeća, Europskog parlamenta i visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku.

Kao najizgledniji kandidat za najvažniju od tih funkcija, onu predsjednika Europske komisije najčešće se spominjao nizozemski socijaldemokrat Frans Timmermans, vodeći kandidat europskih socijalista koji su ostvarili drugi najbolji rezultat na europskim izborima nakon europskih pučana. Za ostale funkcije kružilo je više imena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je rekao da nije bilo glasovanja ni o jednom prijedlogu jer se nisu stekli uvjeti za to i jer bi svako glasovanje značilo kraj za neke od predloženih opcija.
Dodao je da je Hrvatska imala rezerve u pogledu prijedloga koji su uključivale Timmermansa kao predsjednika Komisije.

“Mi smo izrazili rezervu. Jučerašnja pozicija Europske pučke stranke bila je da stavljamo rezervu na to i tako smo se i ponijeli. To smo gledali iz kuta šire političke optike i s nacionalnog stajališta. Smatrali smo da je to u ovom trenutku bio ispravan korak, naravno razgovori se nastavljaju i morat ćemo na kraju postići svojevrsni sporazum, ali u ovom trenutku konsenzusa nije bilo”, rekao je Plenković.

Dodao je je da je predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku sugerirao da se napravi pauza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rekao sam, gledajte donosimo odluku koja je bitna za budućnost Europe, bitna za institucije i ne bi bilo najprimjerenije da nakon 30 sati nespavanja donosimo neke odluke. Smatram da moramo postupiti odgovorno, svima treba mala pauza, mali odmor pa će se sutra ponovno pokušati dogovoriti”, rekao je.

Ponovio je da nije iskazao nikakvu osobnu ambiciju za neku od pozicija niti da je njegovo ime bilo testirano u pregovorima.

Na pitanje je li EPP prerano odustao od borbe ako je prepustio mjesto predsjednika Komisije, a zauzvrat dobio mjesto predsjednika Europskog vijeća i Parlamenta, Plenković je rekao da to nije slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nismo odustali od borbe, jer da jesmo dogovor bi se postigao još jučer poslije podne”.

Prije 6 godina Hrvatska postala članica EU

Hrvatska je na današnji dan postala članica Europske unije, i to prije šest godina.

“Velik je to bio dan, čestitam svim građanima šest godina ulaska u EU. Mi smo oko 15 milijardi u plusu što se tiče uplaćenih i isplaćenih sredstava iz europskih fondova. Rade se brojni infrastrukturni projekti. Na taj način nam članstvo donosi velike pluseve. Sada smo na 70 posto ugovorenih sredstava. Za nas je posebno bitno što se za šest mjeseci događa krunski događaj, a to je predsjedanje za koje se aktivno pripremamo.” – rekao je premijer Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.