Slijedom procesa pokrenutih ove godine, prilično je izgledno da će sljedeću godinu u Europskoj uniji i njezinim institucijama obilježiti belgijski sudac istrage Michel Claise i glavna europska tužiteljica Laura Codruţa Kövesi, piše Višnja Starešina u kolumni za Lider koju djelomice prenosimo.
> Zamjenik Ursule von der Leyen pod povećalom zbog korupcijske afere; on tvrdi: Od Katra sam dobio samo loptu
> Ured europskog javnog tužitelja podigao optužnicu protiv bivše ministrice Žalac i još tri osobe
Godišnje političke prognoze sklizak su teren kako na globalnom tako na europskom i hrvatskom planu. Primjerice, pošalje Putin vojsku na Ukrajinu i sve prognoze moraju na reviziju. Dva dana poslije, nakon što vojska ne uspije ‘prošetati‘ do Kijeva kako je planirao – ponovno na reviziju. Međutim, s obzirom na to da je u ovoj godini započet niz procesa, pokušajmo naznačiti barem njihove trendove u sljedećih godinu dana.
(…)
‘Qatargate’
Slijedom procesa pokrenutih ove godine, prilično je izgledno da će sljedeću godinu u Europskoj uniji i njezinim institucijama obilježiti belgijski sudac istrage Michel Claise i glavna europska tužiteljica Laura Codruţa Kövesi. Otvaranjem ‘Qatargatea‘ o korumpiranosti europskih parlamentaraca i prigodnih NGO-a belgijski ‘šerif‘ Michel Claise otvorio je ne samo problem funkcioniranja sustava EU i njegove korumpiranosti već i jedno od ključnih pitanja europske sigurnosti i njezine zaštite od autokratskih režima s osvajačkim ambicijama.
Europski parlament tek je periferija tog problema na kojoj koruptivni novac još stane u dva-tri kovčega. Može se očekivati da belgijski ‘šerif‘ krene dalje, prema izvršnim tijelima EK-a i pojedinih država. Njegove istrage mogu pridonijeti europskoj sigurnosti više nego svi govori i vizite formalnoga europskog šefa vanjskih i sigurnosnih poslova Josepa Borrella. Za unutarnju europsku sigurnost i demokraciju važno je pak da glavna europska tužiteljica L. C. Kövesi nastavi istrage i kazneni progon zloporabe novca iz europskih fondova. Uključujući, dakako, i istrage u Hrvatskoj.
Kazneni progoni zbog (političke) korupcije i zloporabe europskog novca trenutačno su najefikasnije sredstvo političkog pročišćavanja kako europskog sustava tako i nacionalnih političkih sustava. Korumpiranost sustava (i pojedinaca u njima) pak jedan je od važnijih razloga koji su Europu doveli u poziciju nemoći i ovisnosti o Putinu, Xiju, al-Thaniju… Bez te samoobnove Europa ne može preuzeti svoju ulogu u budućem poretku koja se zasniva na njezinoj vitalnoj neovisnosti o nedemokratskim osvajačkim azijskim režimima. Može samo teturati između Putina, Xija i al-Thanija. Kako tko plati.
Glavna su pitanja sukobi
Glavna će globalna politička pitanja sljedeće godine, dakako, biti: Kada će i kako završiti rusko-ukrajinski rat? I kako će se razvijati sukob SAD-a i Kine te odnosi Zapada i Kine? A to mogu prognozirati s jednakom vjerojatnošću s kojom sam lani vjerovala da će se Putin ipak zaustaviti na samom rubu ratnog sukoba. Možda je utješno što je Xi dosad preferirao osvajanja druge vrste. Pa možda sukob zbog Tajvana neće eskalirati baš u vrući rat.
Vjerujem da ste u tako mirnom, stabilnom i prosperitetnom svijetu sretni što možete doznati da je Meghan (ipak) uspjela preživjeti godinu dana na britanskome kraljevskom dvoru. A u sljedećoj ćete godini sigurno doznati i više o tom iznimnom pothvatu, zaključuje Višnja Starešina u kolumni za Lider.
Kolumnu u cijelosti pročitajte na portalu Lider.
> Starešina: ‘Stepinac je bio stožerni lik otpora komunizmu u cijeloj okupiranoj Europi’
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa