Cijene barela sirove nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima prema 82 dolara nakon što su slabi gospodarski podaci iz Kine i Europe potaknuli zabrinutost za potražnju, i to u uvjetima obilne ponude, piše SEEbiz.
Na londonskom je tržištu cijena barela pala 65 centi u odnosu na zatvaranje tržišta u utorak, na 82,15 dolara, a nakratko se spustila i na najnižu razinu od kraja 2010., od 81,63 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 35 centi nižoj cijeni u odnosu na prethodno zatvaranje, od 76,84 dolara.
Jučer su naftna tržišta pala više od dva posto nakon vijesti da je Saudijska Arabija snizila izvozne cijene nafte za SAD.
Danas su u fokusu slabi podaci iz Kine, koji su pokazali usporavanje aktivnosti u uslužnom sektoru u listopadu pod pritiskom posustalih novih narudžbi. Prije nekoliko dana slični su podaci stigli i iz kineskog proizvodnog sektora.
Slabi podaci stižu i iz eurozone gdje su aktivnosti u privatnom sektoru u listopadu tek blago ubrzale u odnosu na najnižu razinu u 10 mjeseci, zabilježenu u rujnu, unatoč snažnom rezanju cijena, pokazalo je izvješće londonske tvrtke za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka Markit.
Takvo podaci potiču zabrinutost za potražnju, i to u uvjetima obilne ponude nafte na tržištima. Tako je brazilski regulator ANP u utorak objavio da je proizvodnja nafte u toj južnoameričkoj zemlji u rujnu dosegnula rekordnih 2,358 milijuna barela dnevno.
“Opskrba je povećana a očekivanja potražnje smanjuju se gotovo iz dana u dan”, opisuje stanje na tržištu Hans van Cleef iz amsterdamskog ABN Amroa.
Dodatno je cijene nafte pritisnulo i jačanje dolara koje slabi kupovnu moć imatelja ostalih valuta a time i potražnju za robom čije su cijene iskazane u zelenim novčanicama. Dolarov je indeks u srijedu dosegnuo novu najvišu vrijednost u četiri i pol godine.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je u srijedu na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela košarice njezine nafte jučer iznosila 78,67 dolara, što znači da je bila 1,97 dolara niža u odnosu na prethodni trgovinski dan.