HGK: Osiguran opstanak proizvođača plastičnih vrećica

Foto: velkr0, flickr

Prihvaćen je prijedlog o izmjenama Direktive o ambalaži i ambalažnom otpadu, kojim se želi smanjiti uporaba tankih plastičnih vrećica za jednokratnu upotrebu,  priopćeno je iz Hrvatske gospodarske komore (HGK), prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po novoj direktivi, zemlje članice će moći birati između dviju mogućnosti – moći će donijeti mjere kojima će osigurati da godišnja potrošnja plastičnih vrećica debljine do 50 mikrona ne prelazi 90 vrećica po osobi do 31. prosinca 2019., a do 2025. taj broj se treba smanjiti na 40 vrećica po osobi.

Druga mogućnost je da se od 31. prosinca 2018. počnu naplaćivati vrećice, odnosno  da se zabrani da se dijele. Iz te mjere mogle bi biti izuzete vrlo tanke vrećice debljine ispod 15 mikrona.

Prošli mjesec kada su zemlje članice usuglašavale stajališta na temelju kojih će pregovarati s Parlamentom, Hrvatska je jedina bila protiv tadašnjih mjera radi zaštite interesa domaćih proizvođača vrećica jer je u tom sektoru zaposleno oko 1.500 ljudi. Hrvatski pregovarači su zahtijevali izmjenu definicije vrlo tankih vrećica s 10 na 15 mikrona, što omogućuje rad domaćim proizvođačima vrećica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također nisu bili zadovoljni jer plastične vrećice nisu opasne za okoliš nego ga onečišćuju, što je bitna razlika pa su inzistirali na uspostavi sustava kakav je prikupljanje i reciklaža PET boca, ističu iz HGK.

Direktivu još trebaju formalno potvrditi Vijeće i Parlament, a postupak donošenja trebao bi biti dovršen do proljeća sljedeće godine. Rok za provedbu novih mjera za zemlje članice je 18 mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.