Profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Drago Jakovčević ocijenio je za narod.hr kako je Hrvatska na rubu socijalnog kraha te da joj prijeti katastrofičan odljev mladih intelektualaca.
Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje iz ožujka 2014. godine, nezaposlenih u dobnoj skupini do 34 godine je više od 166 tisuća što je 44,1% ukupnog broja nezaposlenih i što je znatno veća brojka nego brojka nezaposlenih te dobne skupine u Europskoj uniji.
Profesor Jakovčević smatra kako će već ove godine Hrvatska biti pogođena odljevom mladih stručnjaka i kako je spomenuti podataka „dokaz da ekonomija 25 godina stagnira“.
„Broj mladih radno sposobnih, a još više boli činjenica – školovanih, prepušten je samom sebi. I zato ćemo vrlo brzo, čak u ovoj godini imati stravičan odljev ljudi sa završenom visokom školom i fakultetski obrazovanih koji će podupirati ekonomije drugih zemalja, a Hrvatskoj će ostati oni manje kvalitetni“, rekao je Jakovčević u telefonskom razgovoru za narod.hr.
Jakovčević je i prokomentirao nelikvidnost građana. Naime, u Hrvatskoj je blokirano 314.742 računa s ukupnim iznosom duga od 25,66 milijardi kuna, a porast duga građana u mjesec dana je 23,2%.
„To je dokaz da je Hrvatska na rubu jednog socijalnog kraha“, smatra Jakovčević te dodaje kako po Ustavu Hrvatska više nije ni socijalna država, ni država blagostanja.
„Ni po ustavu nismo više socijalna država, a težili smo pri osnivanju države da bude država blagostanja – ni blagostanja, ni socijale, zato što je nekompetentnost i nestručnost ekonomskih politika i protagonista tih politika dovelo do ove situacije“, tvrdi Jakovčević te na pitanje kako popraviti trenutnu situaciju, za rješenje navodi izbore.
„Promjenom na izborima – što prije izbori, tračak nade postoji. Ovako se propadanje nastavlja“, rekao je Jakovčević.
Jakovčević je komentirao i mirovinski sustav u Hrvatskoj te ocijenio kako je trenutni mirovinski sustav pogrešan i nefunkcionalan.
„Mirovinski sustav je zapušten. Mirovinska reforma koja je učinjena prije više od deset godina nije dala rezultate i neće dati jer je to posve pogrešan model, nametnut od Svjetske banke“, rekao je Jakovčević.
„Zemlje koje su se otrijeznile od tog modela i počele provoditi svoju mirovinsku reformu bez oslanjanja na mirovinske fondove, menadžere i financijsku oligarhiju, napravili su nešto dobro za svoje umirovljenike. Mi bi trebali uistinu pristupiti ozbiljno reformi, a drugi stup odmah zaustaviti i da se svi skupa saberemo i napravimo pravi model gdje bi treća životna dob bila pristojan život, a ne kopanje po kantama za smeće i prošenje kune za opstanak“, zaključio je profesor Jakovčević za narod.hr.
Inače, broj korisnika mirovina u Hrvatskoj je 1.202.615 od kojih čak 533.101 umirovljenik prima mirovinu manju od 2000 kuna. Prema HZMO-u, prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosi 2257 kuna.
Tekst se nastavlja ispod oglasa