Kakve su cijene goriva u ostalim zemljama EU i isplati li se točiti preko granice?

goriva
Foto: fah

Visoke cijene energenata, koje su posljedice rata u Ukrajini i poremećaja na svjetskom tržištu te strahova od recesije, u posljednje su vrijeme pri vrhu briga građana. Usporedni podaci za cijene goriva u Europskoj uniji (EU) pokazuju kako bi se građanima Hrvatske moglo isplatiti točiti preko granice, u Sloveniji i Mađarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Glavne uprave Europske komisije za energiju, cijene eurosupera 95 u Hrvatskoj u prosjeku su 32 posto više nego u Mađarskoj, a eurodizel je 32 posto skuplji. U Hrvatskoj je super 15, a dizel 12 posto skuplji nego u Sloveniji, javlja Bloomberg Adria.

>U utorak novo poskupljenje goriva? Cijene idu preko 16 kuna

Eurosuper je u Mađarskoj zapravo najjeftiniji u cijeloj Uniji. Tamo se litra, prema posljednjim dostupnim podacima od početka tjedna, prodaje po 1,22 eura. Na dnu tablice, Mađarskoj društvo još prave Malta s 1,34 eura i Slovenija s 1,61 eurom po litri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najskuplji benzin plaćaju građani Finske, gdje je litra eurosupera 2,52 eura, a tek nešto manje plaćaju u Danskoj, gdje je cijena u prosjeku osam eurocenti niža.

Hrvatska se među zemljama EU-a sa svojih prosječnih 1,85 eura za litru eurosupera nalazi na 20. mjestu, između Luksemburga i Cipra.

Kad je u pitanju eurodizel, situacija na dnu tablice gotovo je ista. Mađarska je na pretposljednjem mjestu s prosječnom cijenom od 1,46 eura, dok je dizel najjeftiniji na Malti, gdje se prodaje za 1,21 euro po litri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je na vrhu?

Na vrhu se nalaze Švedska s cijenom od 2,50 eura za litru, a slijede Finska, gdje je litra dizela za cent niža, te Danska s cijenom od 2,27 eura.

Hrvatska je i po cijeni dizela na 20. mjestu u Uniji. Prosječna cijena litre je 1,93 eura. Društvo joj na tablici sa sličnim cijenama prave Češka i Slovačka.

Prosječna cijena litre eurosupera 95 u EU-u je 2,02 eura, a dizela 2,04 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mada prosječni podaci pokazuju kako bi se onima koji žive blizu granica s Mađarskom i Slovenijom spremnik goriva moglo isplatiti napuniti u susjedstvu, situacija na pojedinim crpkama ipak može biti drukčija i pružati manje šanse za uštedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.