Karamarko i Petrov s Hochsteinom o LNG terminalu

Prvi potpredsjednik hrvatske Vlade Tomislav Karamarko i potpredsjednik Vlade Božo Petrov odvojeno su se sastali u srijedu s posebnim izaslanikom i koordinatorom za međunarodna energetska pitanja State Departmenta Amosom Hochsteinom s kojim su razgovarali posebno o hrvatskoj strateškoj poziciji na energetskoj karti regije i EU-a i u tom kontekstu o projektu LNG-a na Krku, priopćeno je iz vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karmarko i Hochstein su se složili da je LNG projekt na otoku Krku od obostranog interesa Hrvatske i SAD-a, navodi se u priopćenju.

S obzirom na oklijevanje prošle vlade u donošenju ključnih odluka nužnih za izgradnju LNG terminala, Karamarko je svom je sugovorniku iznio jasan stav da će ova vlada dati najviši prioritet tom projektu, stoji u priopćenju.

Napomenuo je da će se u samom početku pristupiti projektu plutajućeg LNG terminala koji iziskuje puno manje troškove i bržu realizaciju, koja bi umjesto planiranih pet godina mogla dovesti do pune funkcionalnosti terminala u roku od dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka je strana obećala pomoć i u izgradnji plinskog transportnog sustava potrebnog za integraciju LNG terminala u postojeću mrežu RH, navodi se u priopćenju.

Petrov i Hochstein također su razgovarali o energetskim projektima, s posebnim naglaskom na LNG terminal na Krku i složili se da je to projekt od posebnog interesa za Hrvatsku, SAD i Europsku uniju. U tom je kontekstu bilo riječi o izgradnji plutajućeg terminala, kao prijelaznog rješenja do izgradnje kopnenog terminala većeg kapaciteta. Izgradnjom plutajućeg terminala u roku manjem od dvije godine brzo se ostvaruju ciljevi diverzifikacije dobavnih pravaca i povećanje sigurnosti opskrbe plinom jugoistočne Europe, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.