MOL traži 23 milijarde kuna za Inu, Vlada nudi 12,2

Ruski Gazprom, koji je pokazao zanimanje za ulazak u vlasničku strukturu Ine, vjerojatno bi bio spreman platiti veću cijenu, ali ni Europska unija ni SAD ne bi blagonaklono gledali na takvu transakciju. Zato se čini da iza namjere da Hrvatska preuzme Inu, o čemu je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak govorio u razgovoru za Bloomberg, stoji potpora iz tih centara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Vlada zasad nema rješenje za kredit, ali je u potrazi za njim’, rekao je jučer ministar Vrdoljak. Navodno se razmišlja o tzv. lombardnom kreditu u trajanju od 12 mjeseci s kamatama između 5 i 6 posto. Angažirala bi konzorcij domaćih i stranih banaka, a kao jamstvo bi poslužile dionice INA-e. Vrdoljak smatra da to ne bi povećalo ionako previsok – javni dug, no analitičari se s tim ne slažu.

2.500 kuna po dionici ili čak 12,2 milijarde kuna – toliko je navodno Hrvatska spremna dati za MOL-ov udio u INI. Velik iznos novca, koji zasad nemamo, Mađarima navodno nije dovoljan. Za izlazak iz naše naftne kompanije tražit će između 15 i 23 milijarde kuna.

Maras: pred javnost s definiranim rješenjima za Inu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP podržava zaštitu nacionalnih interesa i razvoj Ine, podržava da se situacija u toj kompaniji konačno riješi, ali se pred javnost treba izaći s definiranim rješenjima, a ne pretpostavkama i nagađanjima, izjavio je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras. Pregovarački tim sutra će nastaviti pregovore s MOL-om i ono što je naš interes je da se zaštiti nacionalni interes i da se kompanija razvija, rekao je Maras odgovarajući na pitanja novinara uoči potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava u okviru Poduzetničkog impulsa.

Nakon što je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak kazao da se razmatra mogućnost da Hrvatska otkupi dionice Ine od MOL-a, mađarska kompanija poručila je tamošnjim medijima da njezina strategija u vezi Ine ostaje nepromijenjena – želi da hrvatska naftna kompanija nastavi poslovati prema tržišnim načelima.

Ako će pregovori s hrvatskom Vladom biti uspješni i Ina nastavi poslovati prema tržišnim načelima, to će u dugome roku stvoriti rast i uvećavati vrijednost dioničarima. No, ako pregovori ne uspiju, a hrvatska Vlada i dalje bude nastojala zadobiti državnu kontrolu u Ini, MOL će prodati svoj udjel u Ini od 49,1 posto, poručuje mađarska kompanija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Ako hrvatska Vlada cilja uspostaviti državnu kontrolu nad Inom, unatoč uznapredovaloj fazi privatizacije, MOL će zatražiti od vladina kabineta da putem službenih kanala iskaže namjeru o otkupu udjela u Ini, na isti način kao i druge zainteresirane strane za kupnju tog udjela, stoji u priopćenju MOL-a, koje prenosi mađarski poslovni portal Portfolio.hu.

Novi krug pregovora, peti po redu, između predstavnika hrvatske Vlade i MOL-a o budućnosti Ine trebao bi se održati u Zagrebu u petak, 25. srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.