Nenad Bakić: Hrvatska – europski gospodarski tigar, ažuriranje

Foto: Snimka zaslona

Usprkos rastu BDP u 2015., hrvatska sve više zaostaje!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo ažuriranih podataka iz članka Hrvatska – europski gospodarski tigar od prije 15 mjeseci.

Sljedeći grafikon prikazuje kumulativne stope gospodarskog rasta Hrvatske i njoj usporedivih zemalja, u zadnjih 6 godina, od kad je u svijetu (i Europi) počeo gospodarski oporavak.

rast-bdp-ist-eu-1a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci su:
– za godine do 2014. ovdje
– za 2015. prosjek sva 4 kvartala ili samo tri ako četvrti nije objavljen, ovdje. Ovo je malo (vrlo malo, zanemarivo) neprecizno u kontekstu cijelog prikaza

Evo i prikaza u dužem razdoblju:

rast-bdp-ist-eu-2a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Običan mali čovjek’ (u kojeg se kunu političari) se može zapitati: “Ali kako se to osjeti na mom životu?” Evo ovako. Sljedeći grafikon prikazuje BDP per capita (po stanovniku), prema paritetu kupovne moći. Kao što vidite, svi sau nas prestigli, osim Rumunjske i Bugarske, koji će to vjerojatno napraviti uskoro:

bdp-pc-pps

Vrijedno se prisjetiti aktualno objektivnog prikaza našeg stanja u Izvješću EK za Hrvatsku 2015. objavljenom prije nekoliko dana:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slab rast, odgođeno restrukturiranje poduzeća i izuzetno loši rezultati u pogledu zaposlenosti imaju korijen u neučinkovitoj raspodjeli sredstava.
Slaba vanjska konkurentnost i vrlo negativno stanje međunarodnih ulaganja ugrožavaju vanjsku održivost.
Sve veći dug opće države razlog je za zabrinutost, što dodatno pogoršavaju slabosti upravljanja javnim sektorom.
Dug kućanstava i korporativni dug guše potrošnju i ulaganja.
Administrativna rascjepkanost i loše upravljanje javnim financijama, uključujući u zdravstvu, pridonose znatnoj neučinkovitosti javnog sektora.
Nefleksibilno poslovno okruženje prepreka je rastu.
Nedostaci institucija i politika utječu na stanje na tržištu rada. Sustav isplate otpremnina priječi mobilnost radne snage i odvraća od primjene ugovora na neodređeno vrijeme. Slojevit sustav socijalnih naknada i vrlo povoljne mogućnosti prijevremenog umirovljenja destimuliraju rad.
U pogledu korporativnog duga, izazov je osigurati brzi pristup restrukturiranju i pomiriti zaštitu vjerovnika s učinkovitosti postupka razduživanja, bez ugrožavanja financijske stabilnosti.
Financijski sektor suočava se s izazovima povezanima s razinom intervencije države u gospodarstvo.
Neusklađenost ponude i potražnje na tržištu rada koči zaposlenost.
Nedostatni administrativni kapaciteti sprječavaju potpunu apsorpciju sredstava iz fondova EU-a.

Članak se u originalu nalazi OVDJE.

Nenad Bakić, jedan je od najuspješnijih hrvatskih poduzetnika, investitor i tvorac portala Moj Posao. Piše o stanju zemalja, gospodarstva, o marketingu, kritizira vlast na blogu Eclectica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.