Obnova šuma 30 godina, šteta od ledene kiše i snijega više od 1,5 mlrd kn

Procjenjuje se da će zbog bioloških procesa u prirodi obnova hrvatskih šuma trajati idućih 30 godina, izjavili su danas iz Hrvatskih šuma za narod.hr dodajući kako će sanacija biti mukotrpna, skupa i dugotrajna. Prema prvim rezultatima, štede od ledoloma, bujica i poplava iznosit će više od 231 milijun eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarski upit kolika je šteta počinjena, objasnili su nam da su štete nastale od ledoloma u Gorskom kotaru katastrofalne te da će trebati više desetaka godina kako bi se šteta nadoknadila.

„Prema prvim procjenama šteta uzrokovanih ledolomom, bujicama i poplavama koje su nastale zimus na državnim i privatnim šumama, uništeno je preko milijun kubika drvne mase,“ izjavili su iz Hrvatskih šuma i dodali da je najviše stradao Gorski kotar gdje je šteta na bukvi gotovo stopostotna.

Osim Gorskog kotara, od ledoloma je stradalo područje Uprave šuma Karlovac te Uprave šuma Ogulin. Od poplava je stradalo područje Uprave šuma Karlovac te Uprave šuma Sisak uz Kupu, Savu i Odru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napominju kako će probleme u sanaciji zadavati i sekundarni štetnici koji će se pojaviti u proljeće, a koji će dodatno ugroziti preživjela stabla.

Podsjetimo, u veljači ove godine u šumama Gorskog kotara su u prošlih nekoliko dana zbog vremenskih nepogoda nastale velike štete. Član Uprave Hrvatskih šuma Ivan Ištok tada je komentirao kako je 90 do 100 posto stabala na području Čabra i Gerova oštećeno i kako se radi o gotovo milijunu kubika drvne mase koju će trebati posjeći i izvući iz šume.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.