U povodu Međunarodnog dana akcije za pravo na štrajk koji je Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) proglasila 18. veljače 2015. globalnim danom akcije u obranu prava na štrajk, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) poručili su u srijedu: “Ne dirajte naše pravo na štrajk”!
Pravo na štrajk temeljna je obrana radnika od porobljavanja, ističu u priopćenju za javnost čelnici tih dviju sindikalnih središnjica Mladen Novosel i Krešimir Sever.
Odgovor na napade
Dan akcije provodi se kao odgovor na drske i agresivne napade poslodavačkih skupina u Međunarodnoj organizaciji rada (MOR) i Odboru za primjenu standarda, koje od 2012. godine sustavno namjeravaju potkopati i ukinuti međunarodnu pravnu osnovu prava na štrajk i dovesti u pitanje suvremene industrijske odnose te mandat i ulogu MOR-a. I to prvenstveno na području nadzornih mehanizama, kao agencije UN-a čija je primarna zadaća štititi prava radnika. Bez MOR-a i njegovih nadzornih mehanizama te prije svega bez konvencija 87 (sloboda udruživanja) i 98 (pravo na kolektivno pregovaranje), radnici ostaju bez važnog pristupa pravdi i pravednosti, upozoravaju iz NHS-a i SSSH-a.
Podsjećaju da su više od šezdeset godina predstavnici poslodavaca prihvaćali činjenicu da konvencije MOR-a sadrže i jamče pravo na štrajk, međutim, posljednjih nekoliko godina, pod utjecajem male, ali utjecajne skupine antisindikalnih pravnika unutar Međunarodne organizacije poslodavaca (IOE), poslodavci su odlučili obrušiti se na pravo na štrajk koristeći MOR za daljnje smanjivanje i urušavanje radničkih i sindikalnih prava.
Pravo na štrajk temeljno je pravo zaštićeno i Europskom socijalnom poveljom i konvencijama MOR-a, kao i Europskom poveljom o temeljnim pravima, te presudama Europskog suda za ljudska prava i kao takvo se ne smije dirati, ističu sindikati. Stoga, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Nezavisni hrvatski sindikati (NHS), kao punopravni članovi Međunarodne i Europske konfederacije sindikata jasno poručuju: Ne dirajte naše pravo na štrajk!
Prava radnika snižavana zbog krize
Naglašavaju kako ne dopuštaju ograničavanja prava na štrajk kao jedinog alata koji radnici mogu koristiti u svoju zaštitu i u cilju osiguravanja boljih uvjeta rada. Bez prava na štrajk, kolektivno pregovaranje nije ništa drugo do “kolektivno prosjačenje”, drže sindikalci.
Na tržištu rada i u kolektivnom pregovaranju poslodavci su jača strana jer je na njihovoj strani i u njihovim rukama kapital i upravo tu nužnu protutežu kapitalu čine pravo i mogućnost štrajka radnika. Tako se pravom na štrajk uravnotežuje odnos poslodavaca i sindikata, odnosno radnika, te oni mogu biti i jesu ravnopravni socijalni partneri što im prirodno proizlazi iz samog sustava tržišta rada. U protivnom, bez prava na štrajk ili sa umanjenim tim pravom, radnike se pretvara u slabe i nemoćne prosjake koji mole i prose ono što im već temeljem njihovog rada pripada, drže u NHS-u i SSSH-u.
Navode kako globalno istraživanje, koje je za ITUC 2013. provedeno u jeku krize, pokazuje kako više od 99 posto ispitanika podupire pravo na štrajk.
U krizi su prava radnika dodatno snižavana, a socijalni dijalog i sindikati izloženi velikim pritiscima pa se pravo na štrajk pod pritiscima poslodavaca dovodi u opasnost, ograničavaju se i čak zabranjuju sloboda udruživanja i pravo na prosvjede, upozoravaju iz sindikata. Podsjećaju da smo tome bili svjedoci u nizu slučajeva u Hrvatskoj, a iz novoga Zakona o radu izbrisano je da sindikalne središnjice imaju pravo pozvati na štrajk, već su navedeni samo sindikati.
U Hrvatskoj je pravo na štrajk zajamčeno člankom 60. Ustava. SSSH i NHS iz tih razloga udružuju snage s milijunima radnika diljem svijeta organiziranima u ITUC i zahtijevaju od Vlade i Hrvatske udruge poslodavaca da na nacionalnoj i međunarodnoj razini djeluju odgovorno, podrže MOR i njegove nadzorne mehanizme te se zauzmu za pravo na štrajk kao temeljno pravo i temelj pravednosti i demokracije, stoji u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa