Zbog recesije se nastavlja razduživanje građana

Prema najnovijim podacima Hrvatske narodne banke (HNB), krediti stanovništvu nastavili su se smanjivati i u rujnu, što po ocjeni analitičara Raiffeisenbank Austria (RBA) odražava posljedice dugotrajne recesije, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupni krediti kreditnih institucija sektoru stanovništva na kraju rujna ove godine iznosili su 126,7 milijardi kuna što je 0,1 posto manje u odnosu na prethodni mjesec, podaci su HNB-a. Ukupni krediti smanjeni su i na godišnjoj razini, i to za 1,5 posto, čime je nastavljen niz negativnih stopa rasta započet još sredinom 2012. godine, odražavajući posljedice dugotrajne recesije, navode iz RBA.

Analitičari RBA ukazuju i na činjenicu da je blaga deprecijacija kune u odnosu na kraj prošle godine djelomično ublažila iskazani nominalni pad ukupnih kredita stanovništvu, s obzirom da se 73 posto ukupnih kredita odnosi na devizne kredite te kredite odobrene uz valutnu klauzulu. Ipak, u odnosu na kraj 2013. godine, ukupni krediti stanovništvu do kraja rujna zabilježili su pad od 0,6 posto.

Distribucija kredita stanovništvu prema namjeni korištenja sredstava pokazuju pak stabilan udio stambenih kredita od 48 posto, a slijede gotovinski nenamjenski krediti s udjelom od 30 posto, dok krediti po prekoračenjima po transakcijskim računima čine 7 posto ukupnih kredita stanovništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupni stambeni krediti krajem rujna iznosili su 60,4 milijardi kuna te su zabilježili pad na mjesečnoj i godišnjoj razini od 0,4 odnosno 2,5 posto. Najveći relativni pad na mjesečnoj i godišnjoj razini iskazali su krediti za kupnju automobila, i to za 3,5 posto na mjesečnoj i čak 32 posto na godišnjoj razini, dok su u odnosu na kraj prošle godine također zabilježili dvoznamenkaste stope pada od 26,6 posto.

S druge strane, gotovinski nenamjenski krediti, koji su krajem rujna iznosili 38,2 milijarde kuna, bili su za 0,3 posto viši u odnosu na kolovoz te za 1,7 posto prema istom mjesecu prošle godine. Također, zabilježili su pozitivnu stopu rasta od 2,7 posto u odnosu na kraj 2013.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.