Predsjednik Milanović tijekom svoga dosadašnjeg mandata u vanjskim odnosima najčešće je kontaktirao s političarima iz BiH, Slovenije, Crne Gore i Albanije.
S predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom sastao se četiri puta, kao i s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem.
Predsjednik Republike Hrvatske sukladno ustavu sukreator je vanjske politike. U praktičnom smislu, njegova se uloga pritom svodi uglavnom na protokolarne susrete. Osim toga, on supotpisuje odluke o imenovanjima diplomata i na primanje vjerodajnica stranih veleposlanika. Milanovićeve aktivnosti svele su se na susrete s relativno uskim krugom državnika.
Milanović je nakon preuzimanja dužnosti najprije posjetio Sloveniju
Krajem veljače 2020., ubrzo nakon preuzimanja predsjedničke dužnosti, Milanović se sastao sa slovenskim predsjednikom Borutom Pahorom.
S Pahorom i njegovom nasljednicom Natašom Pirc Musar nakon toga susreo se više puta, što tijekom bilateralnih susreta što u okviru foruma poput inicijative Brdo-Brijuni.
>(FOTO) Prvi službeni put otkako je predsjednik: Milanović se u Sloveniji sastao s predsjednikom Borutom Pahorom
Zajedno s Pahorom i austrijskim predsjednikom Alexanderom Van der Bellenom Milanović je 2020., 2021. i 2022. imao trilateralne sastanke u Beču, Kostanjevici na Krki i na Brijunima.
Milanović se sredinom srpnja 2023. susreo i s predsjednikom slovenske vlade Robertom Golobom koji je boravio u službenom posjetu Hrvatskoj. Nekoliko dana prije toga, primio je i slovensku ministricu vanjskih poslova Tanju Fajon.
Kontakti s austrijskim predsjednikom, sastanci u okviru NATO-a
Nakon preuzimanja dužnosti i posjeta Sloveniji, drugo Milanovićevo službeno putovanje u inozemstvo bilo je početkom ožujka 2020. u Beč, gdje je boravio na poziv svoga austrijskog kolege Alexandera Van der Bellena.
Krajem studenoga 2023. Milanović je primio austrijskog saveznog kancelara Karla Nehammera koji je boravio u posjetu Hrvatskoj.
>Milanović o migrantima s austrijskim predsjednikom: ‘Jako malo ljudi će se doista probiti’
Među prvim vanjskopolitičkim susretima Milanovića kao predsjednika Republike Hrvatske bio je i onaj s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom, početkom ožujka 2020. godine.
Stoltenberg je tada boravio u Zagrebu gdje ga je Milanović informirao o okončanju misije Hrvatske vojske u Afganistanu. Milanović je redovito sudjelovao na sastancima na vrhu NATO-a.
Milanović se sastao i s papom Franjom, Macronom, Erdoganom…
Među rijetkim Milanovićevim nastupima na najvišoj svjetskoj razini bila su sudjelovanja na zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda. Riječ je zatim o susretima s papom Franjom, francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i turskim Tayyipom Recepom Erdoganom.
Takvi susreti, osim na međunarodnim forumima, događali su se i u okviru rijetkih Milanovićevih službenih posjeta drugim državama ili pak tijekom službenih posjeta stranih državnika Hrvatskoj.
Nakon spomenutih posjeta Sloveniji i Austriji, Milanović je u rujnu 2020 boravio u dvodnevnom službenom posjetu Njemačkoj.
>Milanović iz Vatikana o cijepljenju: ‘Imam problem s tim mahnitanjem, Papa je dobro rekao’…
Godinu dana kasnije, sredinom studenoga 2021. posjetio je Svetu Stolicu. Ondje se sastao s papom Franjom, državnim tajnikom Svete Stolice kardinalom Pietrom Parolinom i tajnikom za odnose s državama u Državnom tajništvu Svete Stolice nadbiskupom Paulom Richardom Gallagherom.
Iduće godine, početkom svibnja 2022., Milanović je primio državnog tajnika Svete Stolice kardinala Pietra Parolina, koji je boravio u posjetu Hrvatskoj.
Rijetki državni posjeti
Nekoliko tjedana prije posjeta Svetoj Stolici, u listopadu 2021., Milanović je također boravio u Rimu, u službenom posjetu Italiji na poziv talijanskog predsjednika Sergia Mattarelle.
Početkom veljače 2023. Milanović je bio u službenom posjetu Egiptu. Početkom 2022. službeno je posjetio Čile, na poziv svoga čileanskog kolege Gabriela Borica.
Sredinom srpnja 2022. Milanović je službeno posjetio Maltu, na poziv svoga malteškog kolege Georgea Velle, koji je krajem listopada 2021. boravio također u državnom posjetu Hrvatskoj. Milanović je bio i u službenom posjetu Švicarskoj, početkom travnja 2022.
>Milanović o SAD-u: Krivo mi je što sam bio za Bidena; Demokrati su se pretvorili u svitu ideologa, teoretičara identiteta
Jedan od njegovih posjeta bio je i onaj Sjedinjenim Državama, krajem rujna 2023., kad je također posjetio i Kanadu. Međutim, bila je riječ o radnom posjetu u povodu sudjelovanja na zasjedanju Opće skupštine UN-a. Tom prigodom Milanović se susreo samo s nekolicinom lokalnih dužnosnika, ali je imao niz susreta s predstavnicima hrvatske zajednice u SAD-u i Kanadi.
Milanović je često razgovarao sa stranim dužnosnicima u okviru njihovih službenih ili radnih posjeta Hrvatskoj.
Krajem veljače primio je primjerice predsjednika Zastupničkog doma Čilea Ricarda Cifuentesa Lilla, koji je boravio u službenom posjetu Hrvatskoj.
U razgovorima s Macronom, Milanović pozdravio odluku o kupnji Rafalea
Krajem studenoga 2021. primio je francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Tada je Milanović snažno podržavao kupovinu ratnih zrakoplova Rafale od Francuske, dok je kasnije oštro kritizirao tu odluku Hrvatske vlade.
Početkom iste godine Milanović je primio i francuskog ministra vanjskih poslova Jean-Yvesa Le Driana, koji je također boravio u službenom posjetu Hrvatskoj.
>Macron i Milanović nakon sastanka: ‘Ovaj posjet je sigurno novo poglavlje’
U Zagrebu je početkom rujna 2022. boravio turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, koji se zajedno s Milanovićem obratio sudionicima Hrvatsko-turskog gospodarskog foruma.
Početkom veljače 2021. u službenom posjetu bio je i turski ministar vanjskih poslova Mevlüt Çavuşoğlu, koji se također sastao s Milanovićem.
Posjet španjolskog kralja Hrvatskoj
Španjolski kralj Filip VI. sredinom studenoga 2022. službeno je posjetio Hrvatsku i tom prigodom susreo se i s predsjednikom Milanovićem.
Godinu dana ranije, u listopadu 2021., Milanović je primio i predsjednika španjolske vlade Pedra Sáncheza, koji je boravio u službenom posjetu Hrvatskoj.
S predsjednikom grčke vlade Kyriakosom Mitsotakisom Milanović se susreo u veljači 2022. u Zagrebu, kao i s grčkim ministrom vanjskih poslova Nikosom Dendiasom šest mjeseci kasnije.
Sredinom veljače 2023. Hrvatsku je posjetio i brazilski ministar Mauro Vieira, koji se pritom sastao i s Milanovićem, kao i potpredsjednica Vijetnama Võ Thị Ánh Xuân četiri mjeseca ranije.
Intenzivni kontakti s političarima iz BiH
Milanović gaji vrlo intenzivne kontakte s političkim čimbenicima u BiH. Prošlog ljeta, 26. srpnja 2023. primio je na Hvaru predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Taj je susret izazvao uzbuđenje u Hrvatskoj, jer je Dodik doputovao na Hvar helikopterom srbijanske policije.
>Nastavlja se priča o Dodiku kod Milanovića na Hvaru: Tko je što znao?
S Dodikom se sastao i sredinom rujna 2020., i krajem listopada 2021., a zabilježeno je i da je početkom ožujka 2022. s njime razgovarao telefonom.
Milanović se također često sastajao i s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem. Primio ga je početkom rujna i početkom studenoga 2021. te sredinom siječnja i početkom svibnja 2022. godine.
Krajem rujna 2021. sastao se i s predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem. Sredinom svibnja 2023. primio je člana predsjedništva BiH Denisa Bećirovića koji je bio boravi u radnom posjetu Hrvatskoj.
U posjetu Hrvatskoj sredinom ožujka 2023. bila je predsjednica predsjedništva BiH Željka Cvijanović, koju je tada primio i Milanović. Nekoliko tjedana ranije, primio je i ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, a također u veljači 2023. razgovarao je i s predsjednicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.
Milanović je u više navrata boravio u BiH, najčešće u mjesta s većinskim hrvatskim življem, gdje je imao niz susreta s hrvatskim predstavnicima. Jedno od takvih planiranih putovanja, pred Božić 2021. na obilježavanje obljetnice humanitarnog konvoja “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu, otkazano je zbog sigurnosnih razloga.
Dobri odnosi s predstavnicima Crne Gore, Albanije, Sjeverne Makedonije…
Milanović je imao i niz susreta s albanskim predstavnicima. Svojedobno je i kao predsjednik Vlade posjetio Albaniju, a u toj je zemlji bio i sredinom listopada 2023. u državnom posjetu kao predsjednik RH.
Krajem travnja iste godine, njegov albanski kolega Bajram Begaj bio je u državnom posjetu Hrvatskoj.
Milanović je početkom listopada 2023. u Zagrebu primio i predsjednika albanske vlade Edija Ramu, a krajem siječnja ove godine albanskog ministra obrane Niku Peleshija.
U službenom posjetu Kosovu Milanović je boravio uoči Božića 2021.
>Predsjednik Crne Gore Đukanović dolazi u posjet Hrvatskoj na poziv Milanovića
Prošle je godine imao više susreta s predstavnicima Crne Gore. U svibnju je prisustvovao inauguraciji crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića. Početkom rujna primio je Milatovića u Zagrebu a krajem godine u Zagrebu je razgovarao i s crnogorskim ministrom vanjskih poslova Filipom Ivanovićem.
S Ivanovićevim prethodnikom Rankom Krivokapićem sastao se i u rujnu 2022., a 2021., u rujnu i prosincu, sastao se s tadašnjim crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem.
Crnu Goru službeno je posjetio krajem lipnja 2020.
Krajem lipnja 2021. primio je predsjednika Sjeverne Makedonije Stevu Pendarovskog, a u toj je zemlji sudjelovao i na nekoliko međunarodnih foruma.
U listopadu 2023. primio je u službeni posjet kosovsku predsjednicu Vjosu Osmani.
U svibnju 2023. boravio je u službenom posjetu Bugarskoj, a krajem listopada 2022. primio je u Zagrebu bugarsku potpredsjednicu Ilianu Iotovu.
Mađarska predsjednica na sinjskoj Alki, Lavrov u Zagrebu…
Početkom kolovoza 2023. u Hrvatskoj je na njegov poziv boravila mađarska predsjednica Katalin Novák, s kojom je pratio sinjsku Alku.
U siječnju 2023. službeno je posjetio Mađarsku, gdje se sastao i s predsjednikom mađarske vlade Viktorom Orbánom.
Krajem svibnja 2023. primio je izraelskog ministra vanjskih poslova Elia Cohena.
U Zagrebu je sredinom prosinca 2020. razgovarao i s ruskim šefom diplomacije Sergejem Lavrovom. Krajem svibnja 2021. primio je člana Politbiroa i ravnatelja Ureda za vanjske poslove Središnjeg odbora Komunističke partije Narodne Republike Kine Yanga Jiechia.
Sredinom studenoga 2021. primio je predsjednika slovačkog parlamenta Borisa Kollára.
Tekst se nastavlja ispod oglasa