Za Ivicom Todorićem izdan je Europski uhidbeni nalog, Interpolova plava, a sada, prema neslužbenim podacima, i crvena tjeralica, navodi HRT. Što ona znači i zašto još uvijek nije vidljiva na Interpolovim stranicama, objasnio je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
“Što se tiče plave tjeralice, ona je uvijek usmjerena da se dođe do određenih podataka poput lokacije tražene osobe. Crvena je već ona tjeralica koja traži da se njega izruči onoj državi koja ga traži – i s te strane moram reći da je postupak u odnosu na europski uhidbeni nalog složeniji i dugotrajniji. Kod uhidbenog naloga postoje relativno kratki rokovi, da se u 60 dana osoba koju se traži izruči, ali to je ograničeno samo za zemlje članice EU. A ovdje je područje primjene i na druge države, međutim tu je postupak malo kompliciraniji i može malo dulje trajati, ali vidjet ćemo kako će se situacija razvijati”, kazao je ministar.
Za Todorićem je dosad bila raspisana plava tjeralica kojom se naređuje lociranje osobe, dok crvena tjeralica naređuje osumnjičenikovo uhićenje. Prije tri dana DORH je izdao i Europski uhidbeni nalog, koji vrijedi za EU. Crvena tjeralica zasad nije vidljiva na Interpolovim internetskim stranicama. Prema nekim objašnjenjima, ona postaje javna tek kad se iscrpe sve ostale mogućnosti. Nagađa se da je Todorić u Velikoj Britaniji. Ako ga pronađu, a on ne pristane na izručenje, o tome će odlučiti britanski sud u roku od tri tjedna od uhićenja.
Ministar Bošnjaković govorio je i o stanju u hrvatskom pravosuđu. Zašto je percepcija javnosti loša i je li stanje u pravosuđu zbilja bolje od percepcije?
“Učinjeni su pomaci, to se vidi u smanjenom broju neriješenih predmeta i bitno su ubrzani postupci, napravljeni su određeni iskoraci u modernizaciji pravosuđa, ali da smo zadovoljni – nismo”, tvrdi Bošnjaković.
Bošnjaković je otkrio i kakve promjene se očekuju u skorije vrijeme u hrvatskom pravosuđu. Resorni ministar smatra da je stanje u pravosuđu bolje nego što javnost misli, te najavljuje brojne izmjene – od novih zakona do spajanja sudova. Podsjetio je da je sam premijer za Zakon o kaznenom postupku, koji je u osam godina mijenjan osam puta i teško se u njemu snalaziti, najavio da su sazreli uvjeti da se napravi dobar zakon koji će biti prihvatljiv za sve. Pokušat će, kaže, pojednostaviti proceduru, ali napominje da to nije zakon koji se može donijeti u kratkom periodu. Osnovana je i radna skupina za izradu Ovršnog zakona koji je, kaže Bošnjaković, “također izazvao veće traume”.