Predstavnice Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a izjavile su u utorak u Splitu kako službene brojke o broju izvedenih pobačaja u Hrvatskoj ‘pokazuju da je pobačaj ušao u sivu zonu zbog neokonzervativnog vala’, i, kako smatraju,” zlouporabe određenih institucija kao što je priziv savjesti”, a navele su da u splitskom KBC-u od 30 ginekologa njih 29 ima priziv savjesti.
Na konferenciji za novinare predstavnice Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a ustvrdile su da ostvarivanje prava na pobačaj smatraju izuzetno važnim i jednim od ‘temeljnih davno stečenih prava žena’.
Zato su u proceduru u Hrvatski sabora uputili prijedlog Zakona o medicinskom prekidu trudnoće koji, tvrde, na suvremen način, u skladu sa dosezima medicinske znanosti i zaštite ljudskih prava regulira pitanje pobačaja.
Predsjednica Socijaldemokratskog foruma žena Hrvatske Maja Sporiš je iznijela podatke od travnja ove godine, prema kojima je od 30 ginekologa u splitskoj bolnici njih 29 pod prizivom savjesti. Smatra kako nije dobro što u cijeloj splitskoj bolnici tek jedan ginekolog, odnosno ginekologinja obavlja zahvat prekida trudnoće.
>Priziv savjesti – zašto je važan u demokratskom društvu i zašto ga nema u totalitarnom?
“To je ono gdje Hrvatska upada u sive brojke, to je jedan od razloga zbog kojeg Slovenci mogu reći da im je u posljednjih pet ili šest mjeseci broj zahtjeva za pobačaj porastao za 30 posto. To su žene iz Hrvatske. Pretpostavljam da je takvo stanje i s Bosnom i Hercegovinom. Jedino riječka bolnica nema niti jednog liječnika koji ima uložen priziv savjesti, dok se u pulskoj bolnici tek jedan anesteziolog poziva na priziv savjesti”, rekla je Sporiš.
SDP za besplatan pobačaj: Priziv savjesti onemogućuje žene da na jedan legalan, human i medicinski način dođu do svog prava
Predsjednica splitskog Foruma žena SDP-a Ana Lovrić je izjavila kako u SDP-u težište stavljaju na tome da pobačaj bude dostupan, besplatan i legalan. Dodala je i da se na priziv savjesti ne pozivaju samo liječnici već i djelatnici u ljekarnama, pa to onemogućuje pravo pacijentica da ‘dobije svoju terapiju ili zaštitu koja joj treba’.
“Sve je češći priziv savjesti koji onemogućuje žene da na jedan legalan, human i medicinski način 21. stoljeća dođu do svog prava, pa odlaze u druge države na pobačaj. Mi držimo da se neće dogoditi manji broj pobačaja zbog ‘različitih hodova’ nego će se pobačaji događati u nestručnim uvjetima i drugim državama”, ocijenila je Lovrić.
Prema njenom mišljenju pobačaj treba biti besplatan jer, kako kaže, “cijene variraju od 1800 do 3500 kuna i upravo to čini nedostupnim pobačaj ženama zato jer se za pobačaj često odlučuju zbog socijalnih razloga”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.