Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar – Kitarović u sklopu svog dvodnevnog posjeta državi Izrael, posjetila je i Maslinsku goru i baziliku Kristova groba u Jeruzalemu.
Na njezinom Facebook profilu napisano je: “Na Kristovom grobu, u molitvi za obitelj, narod i Domovinu, za razumijevanje među narodima u duhu ekumenizma, za državničku mudrost, razboritost i poniznost.”
[KRISTOV GROB] U Jeruzalemu, Predsjednica je posjetila Maslinsku goru i Kristov grob.Na Kristovom grobu, u molitvi za…
Tekst se nastavlja ispod oglasaPosted by Kolinda Grabar-Kitarović on 23. srpanj 2015
Bazilika Kristova groba naziv je za kršćansku crkvu u Jeruzalemu u kojoj se štuje Kalvarija i Isusov grob. Svi kršćani štuju je kao neprijepornu svetinju. U 4. stoljeću dala ju je sagraditi sveta Helena, na mjestu nekadašnjeg Venerina hrama. Današnja bazilika potječe iz 12. stoljeća, iz križarskih vremena.
Nalazi se u Jeruzalemskom starom gradu, na mjestu gdje se nalazila Golgota, brdo Kristove Muke. To je mjesto u 1. stoljeću bio napušteni kamenolom izvan jeruzalemskih zidina, a oko njega bilo je smješteno groblje čiji su ostaci i danas vidljivi. Nakon 135. Rimljani na tom mjestu grade kompleks hramova.
Bazilika Svetoga groba danas je vođena prema pravilima “Statusa quo” – “vlasništvo” nad čitavom crkvom i dalje je zajedničko – pravoslavno, katoličko i armensko – a za neke je njezine dijelove točno određeno kome pripadaju. Tako je sama kapela s Isusovim grobom zajednička, kao i okrugli prostor oko njega, dok pojedine zajednice imaju vlastite katove galerije uokolo. Glavna lađa crkve iz križarskog doba pripada grčkim pravoslavcima, a oltar svete Marije Magdalene s okolnim prostorom, kao i kapela Ukazanja Mariji, pripadaju katolicima. Kalvarija je podijeljena na dva gotovo jednaka dijela, katolički i pravoslavni. Od dvije kripte, jedna je armenska, a druga, posvećena Nalasku svetoga križa, katolička.
Osim vlasništva, postoje i osobita prava što ih svaka zajednica ima unutar crkve, tako da na prostoru koji je vlasništvo jedne Crkve, neka druga Crkva može imati pravo služiti svoju liturgiju.
Virtualna šetnja Bazilikom
A za sve one koji nisu u mogućnosti doći fizički do bazilike, franjevci Kustodije Svete Zemlje otvorili su novu mrežnu stranicu na kojoj se može, uz ostalo, krenuti u virtualnu šetnju kroz baziliku Svetoga groba u Jeruzalemu.
A dok virtualno obilazite baziliku, možete se, baš poput predsjednice Grabar – Kitarović, pomoliti za obitelj i domovinu.