General Stipetić: Već 1991. godine mogli smo osloboditi zapadnu Slavoniju

O Bljesku, koji je bio uvod u Oluju – veliku operaciju oslobađanja Knina i ostalih okupiranih područja, u intervjuu za Večernji list je progovorio general Petar Stipetić, jedan od glavnih zapovjednika akcije kojom je oslobođena zapadna Slavonija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sudionik sam i operacije “Bljesak” i “OlujA”, u koje sam bio uključen, od planiranja do “terena”. Predsjednik Franjo Tuđman je od nas, kada smo pripremali te akcije, tražio da ih solidno pripremimo i brzo izvedemo. Jer nam je i međunarodna politika postavljala uvjete. Odmah poslije operacija koje smo izvodili 1991., u zimu 1991. već su bili stvoreni uvjeti da se zapadna Slavonija oslobodi, no došlo je do potpisivanja Sarajevskog primirja, 2. siječnja, i sve je obustavljeno. Premda je operacija bila spremna već tada. Za “Bljesak” smo, primjerice, samo malo doradili taj plan s kraja 1991. te u dva-tri dana očistili prostor zapadne Slavonije”, rekao je Stipetić.

Smatra kako smo već na početku mogli osloboditi dio okupiranih prostora, ali kao razlog zašto je rat trajao pet godina vidi političku situaciju: “Moramo uzeti u obzir da se tu uplela i politika, koja je planirala nešto drugo, stigao je i UNPROFOR, sve je blokirano i nije se moglo ići u otvorene vojne operacije. A potom je težište svega prebačeno na – BiH.”

O svemu pomalo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opisujući kako živi od svoje mirovine koja iznosi 7800 kuna, usporedio je s mirovinom Đure Glogoškog za kojeg smatra kako s takvom mirovinom može živjeti: “On je gotovo izgubio život, jer nakon takvog ranjavanja, to je više životarenje. No, njemu je ipak ova država dala da, koliko-toliko, može pristojno živjeti. On je svoju mirovinu zaslužio ranjavanjem i njegova invalidska mirovina iznosi 14.000 kuna, ne ulazim sada u dodatke. Kao stožerni general, a taj sam čin dobio za zasluge u ratu, nemam ni 8000 kuna”, požalio se Stipetić pomalo zaboravljajući da ima ljudi u Hrvatskoj koji žive s puno manje novaca.

O Gotovini kaže da sigurno nije bilo lako odležati tolike godine u Haagu, a posebno mu je drago što se na kraju od svega toga okrenuo i rekao “Zaboravimo što je bilo, okrenimo se budućnosti”.

“U zadnjih nekoliko godina ta proslava u Kninu poprimila je odlike seljačkog derneka, gdje se zviždi najvišim dužnosnicima. Ja poštujem predsjednika RH, Vlade, Sabora i ne bi mi napamet palo da im zviždim i dobacujem dok oni govore. Ima načina da se negoduje, ali izvan proslave. Zato sam za to da se 20. obljetnica proslavlja i u drugim mjestima, i u Glini, Petrinji, Topuskom, Gospiću, Sisku, Karlovcu, a posebno u glavnom gradu, Zagrebu, mimohodom”, smatra Stipetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.