Hrvatska je ‘zagađena’ s 50 tisuća mina, koje sad prijete i nadolazećim migrantima

Minski sumnjive površine na prostoru Republike Hrvatske iznose 505,80 četvornih kilometara. Taj izuzetno opasan prostor obuhvaća 10 županija 77 gradova i općina koji su zagađeni minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretpostavlja se da je taj prostor zagađen s približno 50.966 mina. Minsko sumnjivi prostor zagađen je i velikim brojem neeksplodiranih ubojnih sredstava, a posebno se to odnosi na ona područja gdje su bile intenzivne borbe tijekom Domovinskog rata. Cjelokupni Minsko sumnjivi prostor na teritoriju Republike Hrvatske obilježen je s više od 12.043 oznaka upozorenja na minsku opasnost.

Migranti koje ulaze u Hrvatsku mogli bi sami potražiti “povoljniji” granični prijelaz ili se pak na svoju ruku uputiti kroz nepoznato područje, a da nisu ni svjesni kako ulaze u minsko polje. Veliki dio Hrvatske još je “pod minama”, a dio ploča i znakova opasnosti od mina uklonjen je od nepoznatih počinitelja, tako da ni sva područja već duže vrijeme nisu adekvatno obilježena.

mine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na trasi kretanja migranata minirana jedino šuma Đeletovci

Moguća trasa kretanja migranata kroz Hrvatsku od Tovarnika i dalje zapadno prema Vinkovcima, uz prugu, nema minski sumnjivog prostora, a jedino je minirana šuma Đeletovci, doznaje se u Hrvatskom centru za razminiravanje (HCR).
Ravnatelj HCR-a Dražen Jakopec izjavio je Hini da će i ta šuma biti razminirana ove godine te da HCR i MUP koordinirano rade na tome da se linija kretanja migranata ne prepusti slučaju, odnosno da se izbjegnu stradavanja u minskim poljima.

Njegov pomoćnik Miljenko Vahtarić naglasio je da je Virovitičko-podravska županija prošle godine potpuno isključena s minskih karata, jer je posao razminiranja završen te da se na internetskim stranicama HCR-a objavljuju tjedno ažurirane karte minski sumnjivog prostora cijele Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Te karte su javno dostupne i slobodne za objavu svim medijima. Nama je važno da se spriječe stradavanja i objavljujemo točno stanje miniranosti cijele Hrvatske, jer samo tako možemo očekivati da će ljudi znati koja mjesta treba izbjegavati, kako u Vukovarsko-srijemskoj županiji tako i drugim mjestima prema zapadu, gdje se očekuje kretanje izbjeglica, rekao je Vahtarić.

Međutim, treba naglasiti da su minska polja obilježena i na samom terenu. U Hrvatskoj je i sada preko 12.000 ploča s upozorenjima te i do migranata treba doći informacija da ploče trebaju uzimati vrlo ozbiljno.

Srećom, velika crvena zona na kartama južno od Vinkovaca i Mirkovca je razminirana, ali u tijeku je završna analiza nakon koje se tek može isključiti iz minski sumnjivog prostora, kaže Vahtarić. Dodaje da su u tijeku završni radovi šumskog područja Đeletovci i Stari Jankovci te da radovi traju i na dva projekta uz granicu sa Srbijom, na dva šumska područja koja su prošle godine bila poplavljena, u općinama Vrbanja i Njemci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogibija i stradavanje pirotehničara

Prije dva dana, oko 8,45 sati na području Sabljaka Modruških u Općini Josipdol, prilikom obavljanja poslova humanitarnog razminiranja dogodio se minski incident u kojem su stradala dvojica pirotehničara, djelatnika tvrtke DETEKTOR d.o.o. Vukovar.

PU Karlovačka priopćila je da su oba nastradala pirotehničara prevezena u zdravstvenu ustanovu te im je pružena liječnička pomoć, no nažalost, od posljedica ranjavanja pirotehničar I.J. (26) iz Lipovca preminuo je te je danas u 13,00 sati sahranjen u Lipovcu. Pirotehničar D.S. (37) iz Tenje izvan je životne opasnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.