Urednici uglednog britanskog medicinskog časopisa The British Medical Journal, jednog od najstarijih medicinskih časopisa u svijetu, BMJ, nedavno su poslali otvoreno pismo Marku Zuckerbergu tražeći ga da prestane s cenzurom i “provjerom činjenica” koje njegovi suradnici izvršavaju nad BMJ člancima. BMJ nije prvi časopis čije članke cenzuriraju takozvani “provjerivači činjenica” vezano za objave o koronavirusu. Narod.hr također je više puta bio na cenzorskom udaru Faktografa, ali i niz hrvatskih znanstvenika.
Faktograf se u svom radu često fokusira na portal Narod.hr i upušta u ideološku ocjenu sadržaja.
Negativnu ocjenu dobili su članci na temu komunističkih zločina, pobačaja, partizanskih mirovina, Greenpeacea, o stvarnom broju pobačaja u Sloveniji, napada na Hrvate u Münchenu na Uskrs 2019., zatim Trumpu i liječnicima koji tvrde da postoji lijek za koronavirus, financiranju koalicije s Možemo od strane Emila Tedeschija te na kraju, Faktograf je cenzurirao Narod.hr zbog prenošenja mišljenja prof. dr. sc. Matka Marušića o izvorima pandemije koronavirusa.
Iako je Faktograf većinu žalbi za povlačenjem negativne ocjene odbio, žalba je bila prihvaćena u slučaju članka “Guido Hornik: Prinove na državnim jaslama – od 1997. do 2001. uskrsnulo novih 11 973 partizana”. GONG-ov portal je članak ocijenio negativnim dvije godine nakon njegovog objavljivanja jer je protumačio da Narod.hr tvrdi da se ukupni broj partizanskih mirovina od 1997. do 2001. povećao za 11.973. Negativna ocjena je povučena nakon što je Narod.hr u žalbi istaknuo da, iako se broj korisnika tih mirovina smanjivao, u navedenom razdoblju je partizanske mirovine aktiviralo novih 11.973 ljudi.
Hoće li napokon reagirati i Andrej Plenković i to četiri godine kasnije – nakon što je udruga U ime obitelji ukazivala na cenzuru i politizaciju Facebooka?
> Slučaj prof. Marušića i The Lanceta: Narod.hr od Faktografa zatražio ispriku i demanti neistina
Cenzurirani zbog citata prof. Alemke Markotić
Još se jedan medij u hrvatskoj sada našao na udaru Faktografa i to zbog, kako navode “nedostatka konteksta”.
“Ako koristite Facebook i imate sklonost kritičkom razmišljanju, vrlo vjerojatno ste bar jednom doživjeli neugodno iskustvo s fact checkerima. Posebno za vrijeme korone, ako niste u kampu koji 100% odobrava i podupire svaku izjavu službenih autoriteta, onda ste već na njihovoj meti jer tzv. “fact checkeri” sada ne provjeravaju istinitost objava na fejsu nego lojalnost diktaturi”, piše Mario Nakić za liberal.hr., čiji komentar prenosimo u cijelosti:
Liberal se, naravno, našao na meti Faktografa koji radi ono što oni zovu provjeravanje činjenica za Facebook na našim prostorima. Nedavno su označili jednu našu objavu oznakom “nedostaje kontekst”. To se dogodilo kada smo na našoj Facebook stranici objavili screenshot izjave Alemke Markotić, ravnateljice Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”. Njena izjava, koju su prenijeli i drugi mediji, ide točno ovako:
“Ono što vidimo u zapadnim zemljama – bolnice se pune, puno je više oboljelih, ali u tim zemljama cijepljenih je više, zato je nama važno da povećamo broj cijepljenih.”
Budući da je izjava smiješna – žena je očito rekla nešto što nije htjela reći ili sama ne zna što govori – to nam se činilo zanimljivo za objavu. Uz tu objavu napisali smo: “Dr. Markotić sve objasnila” uz smajlić. Nikakve zaključke iz toga nismo izvodili.
Faktograf je tu objavu označio da joj “nedostaje kontekst” te napisao da smo “izvrnuli njene riječi” kako bismo ih “koristili kao uporište za neutemeljene tvrdnje o cijepljenju protiv Covida-19”.
To je očita izmišljotina. Kako može biti “izvrtanje” kada doslovno preneseš nečiju izjavu? Cjepiva nas uopće ne zanimaju, nije nas briga za njih, a kamoli da bismo davali ikakve neutemeljene tvrdnje o cijepljenju protiv Covida-19. Nikakav zaključak iz njene izjave nismo izvodili.
Mogućnost žalbe
Facebook nas je obavijestio da nam je Faktograf označio objavu i dao nam je mogućnost žalbe pa smo ispunili formular u kojem smo objasnili da smo optuženi za nešto što nismo učinili. Nakon četiri dana stigao nam je odgovor:
Kao što vidite, o žalbi protiv odluke Faktografa opet odlučuje – Faktograf. Koliko to ima smisla? I kakva bi druga odluka, osim one osuđujuće, uopće mogla biti?
Zamislite da postoji sud na kojem vam sudi ista osoba koja vas je optužila. Naravno da je jedina moguća presuda na takvom sudu ona osuđujuća. I onda vam daju mogućnost žalbe pa pomislite “Ajde barem nešto, mogu se žaliti”. Ali na žalbenom sudu vam sudi ista ona osoba koja vas je optužila i osudila na nižem sudu.
> Prof. Lauc: ‘Petar Vidov, urednik Faktografa, nema nikakvu školu? Molim provjeru!’
To je proces žalbe protiv fact checkera na Facebooku. Kadija te tuži, kadija ti sudi. Zar ne bi bilo jednostavnije da onda Facebook napiše: “Faktograf je ocijenio da je ta objava netočna i nemate pravo žalbe”? Jer svodi se na isto, samo što ovako prikazuju nekakav privid pravednog procesa koji to nije.
Ugovor s Facebookom
Faktograf je, zahvaljujući ugovoru s Facebookom, dobio moć kakvu nema nitko drugi u ovoj zemlji – može manipulirati, ograničavati i cenzurirati govor potpuno prema želji, bez ikakve ozbiljne argumentacije i razloga. Ne postoji nikakva kontrola ni nadzor njihovog rada jer očito rade što hoće. Čini se da ne odgovaraju nikome, a tvrde da su i iznad hrvatskog pravosuđa. Tu svoju moć obilato zlorabe kako bi ušutkali svaku imalo utjecajniju osobu ili novi medij, s kojima se ne slažu, na platformi koja je kritična za današnje društvo, politiku i demokraciju.
Na ovom konkretnom primjeru vidimo i da Faktograf ne dozvoljava kritiku ni ismijavanje glupih izjava koje daju službeni autoriteti. Ljudi na poziciji moći mogu lupetati gluposti kakve hoće, vi se ne smijete tome smijati niti ukazati na to da lupetaju gluposti. Bit ćete kažnjeni.
Cenzorski posao
Faktograf očito služi i protekcionistički prema korporativnim medijima, koje u pravilu ne dira i pušta da iznose dezinformacije, poluinformacije ili izjave “bez relevantnog konteksta” dok nove i neovisne medije poput Liberala prati pod povećalom i traži nam bilo koji izgovor da nam smanji doseg. To odgovara novinarima zaposlenim u korporativnim medijima pa Faktograf za svoj, u suštini cenzorski posao, ima punu podršku HND-a i Sindikata hrvatskih novinara.
Borit ćemo se protiv ovakvog prljavog i prevarantskog rada onih s pozicije moći kao što se borimo i protiv drugih prevaranata u našem javnom prostoru. Facebook je platforma privatne firme i ima pravo ovlastiti koga želi za posao fact checkinga, ali onda to mora biti fact checking, a ne izmišljanje kako bi se nekome nepravedno počinila šteta. Facebook će morati poboljšati proces žalbe protiv ovlaštenog fact checkera. Jednostavno, ne može biti normalno da te ista osoba tuži, sudi i odlučuje o žalbi na presudu.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa