Novi trošak za građane: Mijenja se cijeli sustav odašiljanja i primanja TV signala

U idućih pet godina gledatelji, televizijske kuće i telekomunikacijska mreža morat će se pripremiti za novi digitalni standard. Zbog novih europskih pravila mijenja se cijeli sustav odašiljanja i primanja TV signala. Očekuju nas bolja pokrivenost i kvalitetniji signal, ali i ulaganja u novu tehnologiju, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova tehnologija – novi trošak. Zbog novog vala digitalizacije 750.000 gledatelja koji nemaju neki satelitski ili kabelski paket usluga morat će kupiti nove televizore ili uređaje koji imaju oznaku DVB-T2.

No, nisu građani jedini koji će snositi trošak za kvalitetniju sliku i bolju pokrivenost. To je moguće tek nakon ulaganja, koja čekaju TV kuće i državnu tvrtku koja upravlja mrežom.

“To neće koštati samo Odašiljače i veze. Tu su uključeni i TV nakladnici koji bi zapravo trebali prijeći na HD standard, znači nabaviti tu opremu za emitiranje u HD-u”, rekao je direktor sektora strategija odašiljača i veza Tigran Vržina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjena se uvodi i zbog preporuke Europske komisije da se dio spektra na kojem se emitira TV program prepusti mobilnim operatorima. Radiofrekvencijski spektar je nacionalno dobro i daje se u koncesiju. Dosad smo dva puta prodavali dio tog prostora.

Okvirni rok za prelazak na novi standard je pet godina pa se građani ne trebaju žuriti s novim troškom. Iako, nije loše razmišljati unaprijed, savjetuju stručnjaci.

Televizori s ugrađenim prijamnikom DVB-T2 stoje najmanje 4000 kuna, a u prodaji su već i manji uređaji koji pretvaraju signal za prosječnih 250 kuna. Država tek treba donijeti plan kako na najbezbolniji način prijeći na novi standard te odlučiti hoće li subvencionirati uređaje, kako je to bilo u prvom valu digitalizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.