Ovako se Plenković pravda jer nije osigurao ustavno pravo Hrvata u Kanadi – da sudjeluju na izborima

Foto: fah; fotomontaža: narod.hr

Hrvati u Kanadi ogorčeni su zbog odluke o nemogućnosti glasovanja, istaknuo je predsjednik Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan RH-a Ivan Grbešić. Naime parlamentarni izbori 4. i 5. srpnja neće održati u Kanadi. Hrvatsko veleposlanstvo u toj zemlji objavilo je da zbog epidemioloških mjera i zaštite javnog zdravlja kanadska vlada nažalost ne može dati pristanak za uspostavu biračkih mjesta za izbore zastupnika u Hrvatski sabor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vjerujem da naša diplomatska predstavništva razgovaraju s vlastima svih zemalja. To je njihova temeljna zadaća. Ako će takvih situacija ima one će biti poprilično, možemo slobodno reći , mali broj iznimaka. Oni će nastaviti na tome raditi, ako se epidemiološka slika popravi uvijek postoji mogućnost za dodatni napor”, rekao je Plenković.

Kad je određivan mogući datum parlamentarnih izbora upozoravano je na mogućnost da u nekim državama neće dopustiti glasovanje u svojoj zemlji čime bi bilo onemogućeno biračko pravo Hrvatima izvan Hrvatske zbog situacije oko pandemije koronavirusa, što je premijer Andrej Plenković ignorirao. Upravo se to dogodilo s Kanadom, pa je pitanje kako planira osigurati ustavno pravo Hrvatima koji žive u toj zemlji?

SDP i HDZ već godinama odbijaju uvesti ono što je standard u drugim državama – mogućnost dopisnog i elektroničkog glasovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se dogodilo s Kanadom?

Na stranicama Ministarstva vanjskih i unutarnjih poslova objavljena je obavijest Veleposlanstva RH u Kanadi o nemogućnosti održavanja parlamentarnih izbora 4. i 5. srpnja 2020. u Kanadi.

“Ovim putem obavještavamo sve hrvatske državljane i birače kako uslijed trenutne pandemije COVID-19 te epidemioloških mjera u Kanadi, a zbog zaštite javnog zdravlja, Kanadska vlada nažalost ne može dati suglasnost za uspostavljanje biračkih mjesta za izbore zastupnika u Hrvatski sabor u Veleposlanstvu RH u Ottawi niti u Generalnom konzulatu RH u Mississaugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez suglasnosti Kanadske vlade nije moguće organizirati biračka mjesta niti održati izbore u Veleposlanstvu u Ottawi niti u GK Mississauga te stoga s velikim žaljenjem obavještavamo sve hrvatske državljane i birače kako se izbori za zastupnike u Hrvatski sabor 4. i 5. srpnja 2020. godine nažalost neće moći održati u Veleposlanstvu u Ottawi niti u Generalnom konzulatu u Mississaugi.

Za održavanje izbora u bilo kojoj državi na svijetu, uključujući naravno i Kanadu, potrebna je dozvola te države, što se u prošlosti, prije pandemije, nije dovodilo u pitanje. No, u svjetlu mjera i restrikcija koje kanadske vlasti provode u svrhu borbe protiv zaraze, nažalost u trenutnoj situaciji do daljnjega su onemogućili uspostavljanje biračkih mjesta ijednoj stranoj državi pa tako i Republici Hrvatskoj.

Izbori će se u nedjelju 5. srpnja 2020. održati na biračkim mjestima u Republici Hrvatskoj. Birači koji imaju prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj već su registrirani za glasovanje prema mjestu prebivališta u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Birači koji nemaju prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj, a žele glasovati u Hrvatskoj ili u inozemstvu (izvan Kanade) moraju se registrirati najkasnije do 24. lipnja 2020. kod nadležnog upravnog tijela u županiji ili Gradu Zagrebu, odnosno kod onog veleposlanstva ili konzularnog ureda gdje žele glasovati (u državama u kojima će biračka mjesta biti otvorena).

Više informacija, detaljne upute, obrasci za registraciju i kontakt podaci tijela u Hrvatskoj dostupni su na sljedećoj web stranici: https://uprava.gov.hr/vijesti/izbori-za-zastupnike-u-hrvatski-sabor-2020/16317

Iskreno se nadamo kako će opasnost od zaraze uskoro nestati, životi vratiti svojim uobičajenim tokovima te kako u budućnosti neće biti ovakvih situacija i mjera koje rezultiraju nemogućnošću provođenja izbora”, objavili su.

Od MVEP-a smo zatražili informaciju ima li još takvih veleposlanstava i konzulata gdje hrvatskim biračima neće bti omogućeno glasovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kako će Plenković osigurati ustavno pravo Hrvata u Kanadi – da sudjeluju na izborima?

> Prof. dr. sc. Podolnjak: 10 razloga zašto ljetni izbori nisu legitimni

> Pandemija pokazala kako Hrvatska ima uvjete za elektroničko glasovanje: Evo kako se radi u ostalim članicama EU

> (VIDEO) Prof. dr. sc. Podolnjak: ‘Elektroničko glasovanje povećalo bi izlaznost građana na izbore’

> HDZ i SDP odbili su Mostov prijedlog za uvođenje elektroničkog glasovanja

> (VIDEO) Istraživanje: Birači za dopisno i e-glasovanje te izbore u listopadu

Prof. dr. sc. Podolnjak upozoravao na upitno ostvarivanje biračkog prava

Prof. dr. sc. Robert Podolnjak, profesor ustavnog prava i Mostov saborski zastupnik, za Narod.hr jer upozorio da je upitna legitimnost i ustavnost predstojećih izbora za zastupnike u Hrvatski sabor.

“Vrlo je upitna mogućnost ostvarivanja biračkog prava ne samo naših građanima bez prebivališta u Hrvatskoj već i više stotina tisuća hrvatskih građana koji su se zatekli u inozemstvu na radu, studiju ili zbog nekog trećeg razloga, a koji imaju prebivalište u Hrvatskoj. Naime, i sada je vrlo teško građanima koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj ostvarivanje biračkog prava isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, a nemoguće je da u tim predstavništvima glasuje nekoliko stotina tisuća hrvatskih građana koji su trenutno u inozemstvu. Sada je nemoguće i predvidjeti hoće li se oni moći vratiti u Hrvatsku određenim prijevoznim sredstvom i hoće li moći pristupiti glasanju, pogotovo što ne znamo kakva će biti epidemiološka situacija. Prije nekoliko dana povratak manjeg broja osoba iz Švedske, koji su tamo radili, u Hrvatsku doveo je do većeg broja zaraženih. Također, upitno je hoće li u pojedinim državama biti dopušteno glasanje s obzirom na moguće gužve na biračkim mjestima, dugačke redove, što bi moglo biti opasno sa stajališta sprječavanja širenja zaraze”, upozorio je prof. Podolnjak.

Opstrukcije HDZ-a i SDP-a

Tvrtko Krpina, član Organizacijskog odbora GI Narod odlučuje, primjetio je važnost uvođenja elektroničkog glasovanja te istaknuo opstrukcije vladajućih pri njegovoj primjeni:

“Dakle, možemo reći da je u trenutnoj krizi, možda više nego ikad prije, svoju supersnagu pokazao ONLINE svijet. Veliko je to postignuće ljudske pameti, ali svakako i veliko postignuće svjetskih politika koje su bile voljne poticati razvoj tehnologija, ali i omogućavati razvoj tržišta i demokracije… Jedna od glavnih teza opstruiranja referendumskog procesa od strane političkih elita na čelu sa premijerom Plenkovićem i tadašnjim njegovim ministrom Kuščevićem, trenutnim osumnjičenikom za kaznena djela zloporabe položaja i ovlasti, bila je teza da je u Hrvatskoj nemoguće uvesti elektroničko glasovanje jer za to još uvijek nemamo uvjete. Unatoč gotovo svakodnevnoj samohvali istih elita koje tvrde da se ulaže u modernizaciju i digitalizaciju zdravstva, pravosuđa, baštine i drugih sustava u zemlji, za elektroničko glasovanje ipak, tvrde, nemamo uvjete.

Danas dok Hrvatska i svijet „žive“ ONLINE , jasno je  da Hrvati ne mogu glasati elektronički i dopisno – zbog nedostatka političke volje, odnosno želje SDP-a i HDZ-a – da ograniče broj građana koji sudjeluju na izborima. Jer, koronakriza nam je jasno pokazala – ne radi se o tehničkim ograničenjima.”, ocijenio je Krpina u jeku pandemije koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.