Plenković: Istanbulska konvencija mogla se ratificirati i u vrijeme SDP-ove Vlade

Foto: Fah

Premijer Andrej Plenković izjavio je u srijedu kako je još prerano govoriti kako će u budućnosti izgledati i funkcionirati Agrokor, odnosno hoće li doći do prodaje njegovih pojedinih dijelova ili će koncern ostati cjelovit.

> Prof. Korać-Graovac o problemu tumačenja pojma ‘rod’ u Istanbulskoj konvenciji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jutarnji list”, naime, piše da se u pogledu Agrokora ubrzava rasplet te da se koncern “neće komadati”, a premijer je novinarima nakon konferencije “Brže, bolje, modernije pravosuđe” ponovio da je smisao izvanredne uprave u Agrokoru poslovno i financijsko restrukturiranje koncerna i postizanje nagodbe s vjerovnicima.

“Važno je da se dođe do cjelovitog rješenja. Interes Vlade i države i svih aktera je ostanak radnih mjesta i funkcioniranje društava koja rade u okviru koncerna Agrokor. To su dva temeljna cilja. Naravno da oko te varijante hoće li buduće funkcioniranje kompanije biti cjelovito ili će biti parcijalno treba vidjeti još nekoliko tjedana i mjeseci kako će izgledati konačna nagodba. U ovom trenutku je rano prejudicirati takav stav”, rekao je.

> Dr. sc. Tonči Matulić: Istanbulska konvencija vuče sa sobom problem koji je neraskidivo vezan za rodnu ideologiju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovio je da istražno povjerenstvo za Agrokor po sili zakona odmah treba prestati s radom čim se o nekom od predmeta njegova rada povede sudbeni postupak, kao i da su Vlada i HDZ otvoreni za raspravu “u Saboru, na odborima, gdje god treba”.

U pogledu zahtjeva oporbe da dođe pred Sabor i predstavi podatke o tome što je izvanredna uprava radila u Agrokoru poručio je da su ti podaci javno dostupni i svatko ih može proučiti.

Neka oporba prosurfa po internetu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neki od čelnika oporbe očito toliko rade ‘selfije’ da nemaju vremena surfati po internetu i otići na stranice Ministarstva gospodarstva, pročitati mjesečna izvješća koja objavljuje izvanredna uprava koja su javno dostupna… Tu nema nikakve mistifikacije. Malo mi se čini kao da kolege nisu dovoljno prpošni pa da se sami informiraju. Možda ćete im vi dostaviti ono što je na webu, pa će pročitati”, kazao je novinarima.

> Ivan Munjin: Građani su u javnoj raspravi vrlo jasno poručili – NE ratifikaciji Istanbulske konvencije

Plenković je ustvrdio kako nema nikakvih indicija gdje je Ivica Todorić, za kojim su nakon pokretanja istrage raspisani tjeralica i europski uhidbeni nalog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinare je zanimalo kada će biti imenovani članovi Posebnog stručnog povjerenstva za kurikulnu reformu, a premijer kaže da će to biti uskoro.

“Razgovaramo s ljudima koji će biti novi članovi, trebamo njihovu privolu, konzultiramo se na razini Vlade i vrlo skoro ćemo to donijeti”, rekao je.

U pogledu ratificiranja Istanbulske konvencije rekao je kako je završeno javno savjetovanje te je ona “u međuresornoj koordinaciji”. Podsjeća pritom da je Hrvatska Konvenciju potpisala 2013. godine, u vrijeme SDP-ove Vlade, i dodaje kako se “iz njegova kuta gledanja” ona mogla i ratificirati u vrijeme SDP-ove Vlade.

> Plenković nastavio gdje je Milanović stao s nametanjem rodne ideologije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ovom trenutku, proceduralno, činjenično, točno je da je provedeno javno savjetovanje koje je prije nekoliko tjedana završeno i tekst je u međuresornoj koordinaciji”, kazao je.

Kako je HDZ govorio prije izvanrednih Parlamentarnih izbora?

Podsjetimo, HDZ se neposredno prije Parlamentarnih izbora 2016. očitovao da se protivi “nametanju bilo kakve, pa i rodne ideologije” i time tražio potporu birača, a sada je javna rasprava o Istanbulskoj konvenciji otvorena početkom srpnja i trajat će do 3. kolovoza 2017., baš u vrijeme godišnjih odmora, kako bi ostala izvan pozornosti javnosti.

> Što je Istanbulska konvencija, koju je željela Vlada Zorana Milanovića, a čiju ratifikaciju najavljuje Plenković?

“Radi se o nametanju Istanbulske konvencije od strane premijera Andreja Plenkovića što je potpuno suprotno onome što je HDZ obećao prije izbora i na temelju čega su dobili povjerenje birača za obnašanje državne vlasti. Izjavili su da se protive nametanju bilo kakve ideologije, pa i rodne ideologije”, kaže nam Ivan Munjin, član Upravnog odbora U ime obitelji,.

“Istanbulska konvencija je instrument, međunarodna pravno obvezujuća konvencija, kojom se pod krinkom zaštite žena nameće rodna ideologija. Koncept roda bi ratifikacijom Konvencije postao obvezujuć za Republiku Hrvatsku i počeo bi se koristiti u svim društvenim sektorima – obrazovanju, zdravstvu… U ime obitelji je više puta upozoravala da se protivi Istanbulskoj konvenciji te da je potrebno usvojiti ono rješenje koje je najbolje za sprječavanje nasilja nad ženama, a to je da Istanbulska konvencija ne ratificira, već da se iz nje uzmu najbolje mjere i unesu u hrvatsko zakonodavstvo”, pojašnjava.

> UiO na javnoj raspravi: Istanbulska konvencija utemeljena je u rodnoj ideologiji

“Teorija roda tvrdi da muškarac nije nužno osoba muškog spola i da žena nije nužno osoba ženskog spola, nego da svatko može sam odrediti kojeg je identiteta bez obzira na svoj spol – to rodna teorija naziva tzv. ‘rodnim samoodređenjem’, što je uvedeno u nekoliko europskih država (Belgija, Danska, Malta, Irska, Norveška) u posljednje 4 godine. Zato smatramo da se Konvencija ne smije ratificirati, a HDZ treba ispoštovati ono što je obećao prije izbora. Nije primjereno jednu teoriju koja postoji od sredine 20. stoljeća i o kojoj ne postoji konsenzus unositi u jedan međunarodni obvezujući dokument. O teorijama se treba razgovarati na akademskoj razini, a ne ih nametati cijelom društvu”, zaključuje.

> Zamke rodne ideologije (3.): Muškarac Fallon Fox zadao svojoj ženskoj protivnici potres mozga i prijelom orbite

> Zamke rodne ideologije (1.): ‘Žene koje su bili muškarci’ gaze ženske sportašice

> Zamke rodne ideologije (2.): Je li pošteno ili čak sigurno da se biološki muškarci natječu protiv žena?

> Škotska uvodi “rodno neutralne” zahode u sve škole: Hoće li premijer Plenković ratifikacijom Istanbulske konvencije nametnuti isto?

> Promjena spola više nije uvjet za nastup transrodnih osoba na Olimpijskim igrama

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.